ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Sáblíková vyhrála závod na 3000 metrů i v Astaně

Velikost textu:
aktualizováno 25. 11. 2011 16:26

Astana - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod na 3000 metrů v tomto ročníku Světového poháru v Astaně. Druhou Claudii Pechsteinovou dnes česká reprezentantka porazila jen o 31 setin sekundy. Oproti předchozímu závodu v Čeljabinsku, kde byla třetí, německá legenda stáhla svou ztrátu na Sáblíkovou téměř o sekundu. Pechsteinová zajela v předposlední z deseti rozjížděk čas 4:03,59 minuty. Jasně porazila Nizozemku Lindu de Vriesovou a usadila se s výrazným náskokem v čele.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Sáblíková útočila na výkon pětinásobné olympijské vítězky ve dvojici s nizozemskou rivalkou Ireen Wüstovou, která skončila v úvodním závodu sezony za českou hvězdou druhá o 62 setin. Na kazašském ledě prohrála s dvojnásobnou olympijskou šampionkou z Vancouveru o 2,10 sekundy a musela se spokojit se čtvrtým místem.

S výkonem Sáblíkové byl spokojený i kouč Novák, který navíc poukázal na skutečnost, že jeho svěřenkyně převzala v Astaně i krásnou zlatou medaili. "Po olympiádě je to asi nejhezčí medaile, jakou dostala," uznal trenér.

Devětatřicetileté Pechsteinové, která bývala vzorem Sáblíkové, sebrala česká reprezentantka první triumf po nedávném návratu mezi elitu po dvouletém trestu za porušení dopingových pravidel. Němka sahala na vítězství v závodu SP po třech letech.

Karolína Erbanová
Karolína Erbanová

V závodu na 500 metrů skončila Karolína Erbanová devátá, což je její nejlepší výsledek na této trati v kariéře. Devatenáctiletá reprezentantka se časem 38,55 sekundy přiblížila na 33 setin k vlastnímu českému rekordu z únorového závodu v Calgary. Kdyby ho vyrovnala, zaznamenala by stejný výkon jako bronzová Thijsje Oenemaová z Nizozemska.

Erbanová zajela o 37 setin rychlejší čas než před týdnem v Čeljabinsku, kde startovala ještě v divizi B. Při letošní premiéře mezi elitou porazila ve své rozjížďce o 12 setin Američanku Heather Richardsonovou a vylepšila své dosavadní maximum na pětistovce o pět míst. "Kája jako juniorka podává stabilní výkony a jsem s ní maximálně spokojený. Není to žádný úlet. Svou výkonnost potvrzuje," řekl trenér Novák, který je rád, že se Erbanová přibližuje medailovým pozicím. Po olympiádě ve Vancouveru totiž prohlásil, že i týmová kolegyně Sáblíkové v Soči vystoupí na stupně vítězů. "A už dnes byla tři desetiny sekundy od medaile," podotkl Novák. Erbanová se navíc stejně jako na pětistovce zlepšuje i na kilometru.

Závod vyhrála suverénně korejská olympijská vítězka I Sang-Hwa, která se posunula do čela průběžného pořadí. Erbanové patří po třech závodech 13. místo.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.