ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Sdruženáři startují ve Finsku do nové sezony

Velikost textu:

Kuusamo – Začíná další ze seriálů lyžařských světových pohárů, v pátek a sobotu prvními závody ve finském Kuusamu odstartují sezonu sdruženáři. Lyžaře i diváky čeká větší počet závodů i nové formáty bojů o body, které by měly zatraktivnit souboje v severské kombinaci. Čtveřice českých reprezentantů, která se v seriálu představí, nemá ambice zasáhnout do boje o příčky nejvyšší.

Český sdruženář Pavel Churavý
Český sdruženář Pavel Churavý

V sezoně, které chybí jednoznačný vrchol v podobě mistrovství světa či olympiády, se pokusí dosáhnout na třetí triumf v seriálu v řadě Francouz Jason Lamy Chappuis. "Výhra je výhra, je návyková a je jedno, jestli to je na olympiádě, mistrovství světa nebo ve světovém poháru," řekl před začátkem sezony Chappuis, který si letní přípravu zpestřil i účastí na českém mistrovství v Liberci. Největšími konkurenty francouzského sdruženáře by podle předpokladů měli být Norové v čele Mikkou Kokslienem a němečtí sdruženáři, především Erik Frenzel.

Čeští reprezentanti Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák a Aleš Vodseďálek si před sezonou nedávají přehnané cíle. "Výsledkově chceme na konci sezony mít tři do třicítky v hodnocení světového poháru, být třikrát v závodu do deseti a třikrát do patnácti," svěřil se trenér týmu Luděk Šablatura.

Jason Lamy Chappuis
Jason Lamy Chappuis

Velké naděje na lepší umístění nedává českým sdruženářům ani nepříliš vydařená příprava. Stejně jako před minulou sezonou i letos postihla každého z reprezentantů nemoc nebo zranění. Ani příprava na skokanském můstku nebyla taková, jak by si český tým přál. Skoky na sněhu si měli Češi možnost odzkoušet pouze jeden a půl dne na kempu ve Vuokatti. "Kluci zvládli patnáct skoků ve větru a divných podmínkách, takže nic moc," řekl Šablatura.

Atraktivní novinky

Novinkami ve světovém poháru jsou sprint dvojic a takzvaná "penalty race", tedy závod s trestnými koly. Sdruženáři budou skákat bez hodnocení stylu a větru do pásem, na základě kterých se bude do hromadného startu v běhu na 10 km připočítávat počet trestných kol. Ta budou maximálně čtyři.

"Zkoušeli jsme to v létě a byl to chaos," řekl Šablatura. Trestné kolo bude dlouhé 150 metrů a sdruženáři do něj nesmí v prvním a posledním z pěti kol běhu. "Jinak si může sám určit, kdy ho poběží. Uvidíme, jak to bude fungovat," řekl Šablatura.

Program světového poháru se oproti předchozí sezoně rozrostl z osmi na třináct víkendů a celkem tak čeká sdruženáře 28 závodů. V Liberci se sdruženáři představí 25. a 26. února. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.