ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Horolezec Leopold Sulovský - první Čech na Mount Everestu

Velikost textu:
aktualizováno 17. 5. 2011 11:30

Praha - Leopold Sulovský, jeden z nejúspěšnějších českých horolezců, se 17. května 1991 stal prvním Čechem, který stanul na Mount Everestu. V devadesátých letech patřil do evropské horolezecké špičky a účastnil se několika mezinárodních expedic. Sulovský na vrchol vystoupil v italské výpravě s Battistou Bonalim prvovýstupem v severní stěně. Byl sice prvním Čechem, nikoli však prvním "Čechoslovákem". Na Everestu již před Sulovským stanuli postupně tři Slováci: Zoltán Demján, Josef Psotka a Josef Just.

Leopold Sulovský
Leopold Sulovský

Do italské výpravy, kterou vedl Oreste Forno, se Sulovský dostal vlastně náhodou, jako náhradník za onemocnělého řádného účastníka, a přestože pro něj výprava nezačínala dobře (sám v základním táboře onemocněl a musel zůstat s antibiotiky na lůžku), byl vybrán do vrcholového družstva, které celé expedici nakonec zajistilo úspěch. Ta trvala jen 38 dní a s jejími dalšími členy se Sulovský potkal až na letišti, nikoho z nich předtím osobně neznal.

Výškový rekord ve vykouření cigarety

Téhož dne, kdy stanul na vrcholu, tedy 17. května 1991, zaznamenal Sulovský pravděpodobně rovněž český výškový rekord ve vykouření cigarety. Zapálil si ve výšce 8 400 m po zdolání Nortonova kuloáru v severní stěně Everestu. Tento rekord je možná i rekordem světovým a dosud nepřekonaným. (Převzato ze serveru Horolezecká abeceda)

přehrát video
Rozhovor s Leopoldem Sulovským
Leopold Sulovský:

"Když jsem vystoupil nahoru, tak jsem si říkal, že mám asi fakt málo kyslíku, protože na vrcholu seděl chlap. Myslel jsem si, že mi hrabe, protože tam kromě toho byla i velká mlha. On přišel ze severního sedla, byl to člen nějaké britské expedice."

Sulovský (1954) má na svém kontě řadu prvovýstupů. Hory a lezení po skalách přitahovaly Poldu Sulovského již v mládí. V roce 1975 se stal českým reprezentantem a následně v letech 1976 až 1980 reprezentoval Československo. V sedmdesátých letech také zažívá první horolezecké úspěchy, zdolal například švýcarský Matterhorn cestou bratří Schmidtů na severní stěně.

V osmdesátých letech mu začala být Evropa malá a Leopold Sulovský vyrazil za většími horami do Pamíru, Himaláje nebo Ťan-Šanu. V roce 1981 to byla hora Nanda Deví, o čtyři roky později Pik Lenina a Pik Komunismu. Roku 1987 se poprvé neúspěšně pokusil o výstup na Mount Everest. V roce 1990 vystoupil na Dhaulagiri. "Na Dhaulagiri běhal nahoru a dolů jako blázen a na vrcholu, protože se dusil kyslíkem, si zapálil cigáro," říká o Sulovském bývalý předseda Českého horolezeckého svazu Jiří Novák.

Z archivu Leopolda Sulovského
Z archivu Leopolda Sulovského
Více fotek
 • Z archivu Leopolda Sulovského autor: Leopold Sulovský, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2564/256378.jpg
 • Z archivu Leopolda Sulovského autor: Leopold Sulovský, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2564/256374.jpg

V roce 1991 jako první Čech vystoupal na Mount Everest prvovýstupem přes Nortonův kuloár v severní stěně a dodnes se jedná o nejhodnotnější český výstup na Everest. Za tento výstup, který uskutečnil spolu s Battistou Bonalim, byl oceněn titulem Horolezec roku, tentýž titul získal i v roce 1993 za výstup na Makalu alpským stylem a v roce 1996 mu byl udělen titul Výstup roku za výstupy na tři vrcholy za 30 dní. Jednalo se o Island Peak, Ama Dablam a Pumori, opět vše alpským stylem. V roce 2007 vedl úspěšnou expedice na K2 a Broad Peak.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.