ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Sáblíková se může těšit na superbrusle

Velikost textu:

Amsterodam – Rychlobruslařka Martina Sáblíková chce v nadcházející sezóně vyzkoušet nový typ bruslí. Z karbonových materiálů a přesně na míru každého chodidla. Jejich výrobu v Nizozemsku sledoval štáb České televize.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Vše začalo koncem loňské sezony. Sabílková si musela nechat udělat přesné odlitky obou chodidel, na ty se nanesly umělohmotné pásky vytvrzené sádrou. Roztřižená forma se potom v Holandsku spojila a nalila se do ní pryskyřice. Vznikla tak přesná kopie chodidel. "Karbonová pata se doplní kůží a vznikne kompletní brusle," říká výrobce bruslí Jan Simon.

Tím, že karbonová pata kopíruje tvar chodidla, získá Sáblíková větší oporu o led. S citem už to bude horší. Na rozdíl od sprinterů, kteří mají botu natěsno, bude mít ale v brusli o něco větší volnost. "Když ji poprvé obuje, asi jí to bude bolet, ale je to jediná možnost ke zrychlování," tvrdí Simon. Stejné brusle už obouvá jedna z největších soupeřek, Holanďanka Irene Wüstová, a tak si Sáblíková musí na nové obutí zvyknout do půlky listopadu, kdy začíná světový pohár.

přehrát video
Sáblíková dostane nové brusle
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.