ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Poslední závod SP skokanů vyhrál Stoch, Malysz se loučil

Velikost textu:
aktualizováno 20. 3. 2011 14:22

Planica - Polák Kamil Stoch vyhrál poslední závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Kvůli silnému větru se v Planici počítaly výsledky letů pouze z jednoho kola. Český reprezentant Jan Matura obsadil třinácté místo, Roman Koudelka skončil devatenáctý. Třetím místem se s kariérou rozloučila polská legenda Adam Malysz.

Adam Malysz oznámil konec kariéry
Adam Malysz oznámil konec kariéry
Otevřít galerii
 • Adam Malysz oznámil konec kariéry autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Kamil Stoch autor: Alik Keplicz, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Kamil Stoch autor: Darko Bandic, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Druhé místo patřilo domácímu Robertu Kranjecovi, který předvedl k nadšení zaplněného hlediště nejdelší let dne 224,5 metru, ale kvůli odpočtům se Stochem prohrál. Vítěz Světového poháru Rakušan Thomas Morgenstern skončil sedmý. Malý glóbus za lety získal jeho krajan Gregor Schlierenzauer, na závěr sezony čtvrtý.

Poslední závod se sice skákal pod modrou oblohou, ale zato v silném větru. Mezi jednotlivými pokusy byly velké prodlevy a délky byly nevyrovnané. Matura se dokázal s povětrnostními podmínkami solidně vypořádat, přistál na 190 metrech a zaznamenal čtvrtý nejlepší výsledek sezony, která byla celkově jeho nejúspěšnější v kariéře.

Roman Koudelka:

"Odskákal jsem poprvé komplet celý program, takže toho mám plné zuby. Už se těším na odpočinek, ale jenom ležet nebudu. Vyrazím na sjezdovky, začnou tenísky a volejbálky."

Koudelka na skok dlouho čekal a dopadl pouze na 169,5 metru. "Nebylo to nahoře úplně příjemné. Měl jsem velký respekt, už jsem se viděl doma, ale organizátoři to hlídali a nepustili nás do ničeho nebezpečného," řekl Koudelka. "Koudy s větrným připočtem nemohl nic dělat," uvedl trenér Jiroutek.

V celkovém hodnocení SP skončil Koudelka jako nejlepší z Čechů šestnáctý,
čímž vyrovnal své maximum z roku 2009. Jednadvacetiletý závodník, který letos stál poprvé na stupních vítězů, když skončil při letech v Harrachově třetí, doufal, že se bude dál zlepšovat. "Na stupních vítězů se mi moc líbilo a rád bych si to brzy zopakoval," dodal Koudelka.

Závod se nesl ve znamení loučení Malysze

Skokanům skončila sezona, ale především kariéru ukončil Malysz. Na jeho počest si hodně soupeřů nechalo narůst nebo si pod nos namalovalo po jeho vzoru pověstný knírek. Malysz předvedl skok dlouhý 216 metrů a při letu mohli diváci číst na jeho lyžích nápisy: "Na shledanou" a "Děkuji".

"Povedl se mi krásný skok a je to nádherný konec kariéry. A ujišťuji vás, že mého návratu na můstky se nedočkáte," smál se třiatřicetiletý Malysz. "Orel z Visly" přesto ještě skákat bude, v sobotu 26. března má rozlučku na můstku v Zakopaném.

Loučil se také jeden z nejuznávanějších trenérů Mikka Kojonkoski. Fin v posledních letech vedl norské skokany a nyní odchází pracovat domů obecně pro sport.

Fanoušci Adama Malysze
Fanoušci Adama Malysze
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.