ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Krasobruslařské MS v Tokiu se ruší

Velikost textu:
aktualizováno 14. 3. 2011 23:55

Tokio - Mezinárodní bruslařská unie ISU zrušila kvůli situaci v Japonsku mistrovství světa v krasobruslení, které se mělo v Tokiu konat od 21. března. Hala Jojogi sice nebyla podle sobotního prohlášení ISU zemětřesením poškozena, situace kolem jaderné elektrárny Fukušima 1, kterou dnes otřásl další výbuch, výrazně přispěla ke zrušení MS. ISU zatím neoznámila, zda bude šampionát odložen, či zda se nebude konat vůbec.

Tomáš Verner
Tomáš Verner
Otevřít galerii
 • Tomáš Verner autor: EPA/Yuri Kochetkov, zdroj: Isifa https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2284/228380.jpg?1296383140
 • Následky zemětřesení v Japonsku autor: Shizuo Kambayashi, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2393/239206.jpg?1300069349

"Vzali jsme v úvahu pokračující kritický vývoj v Japonsku. Hlavní prioritou ISU je bezpečnost všech účastníků, diváků a členů. Zohlednili jsme také doporučení mnoha vlád jejich občanům necestovat do Japonska, dokud se situace nezlepší," vysvětlila ISU na svém webu důvody zrušení šampionátu.

Čeští reprezentanti měli do dějiště MS odletět až v závěru týdne, jako první měl v pátek odcestovat Michal Březina, později jej měly následovat sportovní dvojice Klára Kadlecová s Petrem Bidařem a taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák. Tomáš Verner měl do Tokia letět z Kanady, kde trénuje. Generální sekretář Českého krasobruslařského svazu Karel Oubrecht jim ale všem tlumočil informaci ISU, že šampionát je odložen. "Žádné další bližší informace, než které federace zveřejnila oficiálně, jsme nedostali," řekl Oubrecht.

přehrát video
Reakce českých krasobruslařů

MS v jiné zemi? Stěží

Reálné jsou podle něj ale pouze dva další scénáře - MS bude bez náhrady zrušeno nebo se v Japonsku uskuteční později. "Tak za měsíc nebo dva, pokud to bude možné. Otázkou ale je, aby to už nebylo moc pozdě, neboť se musí myslet i na další sezonu," uvedl Oubercht.

Že by se mistrovství uskutečnilo někde jinde, podle něj není reálné. "Příprava podobné akce je otázka roku. Musíte mít k dispozici halu na dva týdny, hotely pro dva tisíce lidí plus pro fanoušky a navíc je zde otázka televizních práv. A nejvíce peněz je teď pro krasobruslení v Asii," uvedl generální sekretář ČKS. Jaký bude další osud MS, se podle Oubrechta rozhodne až za několik dní. "Teď se o všem jedná. Předpokládám, že další informace budou k dispozici nejdříve ve čtvrtek," dodal.


Japonsko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou tsunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1 400 mrtvých, skutečný počet obětí může ale překročit 11 000. Kvůli katastrofě bylo také do konce března odloženo 41 zápasů nejvyšší japonské fotbalové ligy. Náhradní termíny zatím nebyly oznámeny.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.