ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Cologna ovládl letošní SP v běhu na lyžích

Velikost textu:
aktualizováno 12. 3. 2011 14:58

Lahti (Finsko) - Švýcar Dario Cologna se stal podruhé v kariéře celkovým vítězem Světového poháru v běhu na lyžích, poprvé se mu to povedlo předloni. V Lahti navíc ovládl dnešní skiatlon na 2x10 km, ve kterém dojel na pátém místě Lukáš Bauer. Nyní má Cologna náskok více než čtyř set bodů před Norem Petterem Northugem, jenž závody v Lahti včetně nedělního sprintu vynechává a už nemá možnost Švýcara předstihnout. Druhý český reprezentant Martin Jakš byl v cíli se ztrátou necelých tří minut hodnocen na 53. místě.

Dario Cologna
Dario Cologna
Otevřít galerii
 • Dario Cologna autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2226/222539.jpg?1294325695
 • Lukáš Bauer autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2210/220988.jpg?1293733315

Dnešní závod se i přes početné startovní pole rychle roztrhal a v klasické části poodjeli Cologna, Bauer a Švéd Daniel Rickardsson. Zhruba desetisekundový náskok jim však vydržel jen do poloviny bruslařského okruhu a šanci na prvenství mělo rázem zhruba 15 běžců.

Pětadvacetiletý Cologna však stále diktoval tempo, v závěrečném sjezdu ani v cílové rovince před sebe nikoho nepustil a korunoval tak další úspěšnou sezonu. Celkově se radoval ze čtvrtého vítězství, z toho dvě má za Tour de Ski 2009 a 2011. Za ním doběhli Francouzi Maurice Manificat a Vincent Vittoz, před Bauera se dostal i Ital Roland Clara.

Johaugová ovládla skiatlon v Lahti

Norka Therese Johaugová vyhrála dnešní skiatlon v Lahti před celkovou vítězkou Světového poháru Polkou Justynou Kowalczykovou. Dvaadvacetiletá Johaugová si tak udržela skvělou formu i po mistrovství světa v Oslu, kde triumfovala v závěrečném závodě na 30 km. Z dvojice českých reprezentantek se do bodované třicítky nevešla ani Eva Nývltová (40.), ani Ivana Janečková (44.).

Skiatlon na netradiční trati 2x5 km rozjela nejlépe Marit Björgenová, jejíž tempo akceptovaly kromě Johaugové a Kowalczykové už jen dvě Italky Marianna Longaová a Arianna Follisová. Královna nedávného MS Björgenová si dojela rovněž pro bonus 15 bodů na mezičase, při přezouvání lyží však upadla a na své konkurentky začala ztrácet.

O prvenství si to v dramatickém finiši rozdaly Johaugová s Kowalczykovou a cílová fotografie přiřkla o několik centimetrů prvenství mladé Norce. Ta se dočkala premiérového vítězství v závodu SP, přestože už má několik medailí ze světových juniorských i seniorských šampinátů.

Therese Johaugová
Therese Johaugová
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.