ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Bauer a spol. stárnou. Hledá se mladá krev

Velikost textu:

Oslo - Mají před sebou dva tři roky a pak je otázkou, co bude s českým běžeckým lyžováním dál. Silná generace okolo Lukáše Bauera stárne. Jedinou výjimkou je Martin Jakš, ale jinak se může stát, že až třeba po olympiádě v Soči 2014 současní reprezentanti odejdou, tak muži dopadnou jako ženy po odchodu Kateřiny Neumannové. "Jednoznačně stárneme a problém je i v tom, že kromě Jakše, nepřichází do mančaftu žádný mlaďoch, který by nám mohl pomoci," řekl Bauer po šampionátu v Oslu, kde skončil nejlépe sedmý, což byl i celkově nejlepší výsledek klasiků na MS. Stejně ještě dopadl sdruženář Tomáš Slavík, pro kterého to byl životní výkon.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer
Otevřít galerii
 • Lukáš Bauer autor: Matthias Schrader, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1432/143196.jpg?1266270943
 • Martin Jakš autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1775/177422.jpg?1278007617

Bauer, Martin Koukal a Jiří Magál se přehoupli věkově přes třicítku a za poslední roky je v týmu doplnil jen Jakš. Ten letos naznačil, že by mohl navázat na Bauera a Koukala, kteří sbírali úspěchy v SP i na MS, ale na Holmenkollenu ještě neuspěl. Jinak ale tým trenéra Miroslava Petráska nikdo z mladých nedoplnil a chybí nástupci.

Koukal, mistr světa z padesátky ve Val di Fiemme před osmi lety, si v odpovědi na otázku, co bude jednou s mužským běžeckým lyžování, nebral servítky. "Čeká ho klinická smrt, ale třeba ho někdo zresuscituje. My nevydržíme věčně," řekl a dodal, že je potřeba udělat celkový a bolestivý řez.

"Ryba smrdí od hlavy a dovedla to tam nějaká politika vedení. Není koncentrace na mládež. Nejsou peníze. Není nic. Měl by přijít někdo s myšlenkou, kdo to nastartuje," nasměroval Koukal výzvu k běžeckému úseku svazu.

"Není to jednoduchá věc a nejde to shodit na jednu hlavu, na jednu věc," řekl diplomaticky Petrásek v reakci na Koukala. "Oddíly můžou pracovat, trenéři taky. Záleží na trenérech, jak se sejdou, jak závodníky podchytí. A pak je poměrně složitý vychovat takovýho závodníka, jakým třeba Martin Koukal je," řekl Petrásek.

Kouč doufá, že za pomoci osvědčených metod pomůže nastartovat Jakše, Aleše Razýma, který se prezentoval nadějně, ale dvě sezony se trápí, nebo Ondřeje Horynu. Mladší závodníci by podle něj měli jít vždy cestou, kterou jim určí trenéři. Ti starší, Bauer, Koukal či Magál, už mají nárok na své názory. "Pokud budou jejich nápady konstruktivní a dobré, tak se vždycky zapracovávají do přípravy. Pokud boudu trošičku mimo realitu, půjde to těžko dát dohromady a skloubit," konstatoval Petrásek.

Aleš Razým
Aleš Razým
Více fotek
 • Aleš Razým autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/700/69986.jpg
 • Jiří Mágal zdroj: Wikipedia https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/687/68657.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.