ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Štafetu ovládli Norové, čeští lyžaři osmí

Velikost textu:
aktualizováno 4. 3. 2011 15:10

Oslo - Norští lyžaři vyhráli na mistrovství světa v Oslu pošesté za sebou štafetu na 4x10 kilometrů. Ve finiši dominoval Petter Northug, který si vychutnal finiš a s přehledem odsunul na další místa Švédy a Němce. Čtvrtí doběhli Finové, pátí Italové. Česká štafeta ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal dojela na osmém místě.

Norská štafeta slaví vítězství
Norská štafeta slaví vítězství
Otevřít galerii
 • Norská štafeta slaví vítězství autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Peter Northug zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2356/235513.jpg?1298810977

České lyžaře dělily od špičky téměř tři minuty. Jakš už na prvním úseku nabral manko minutu a 20 sekund a nechtěně zopakoval nevydařený výkon z prvního úseku na předloňském MS v Liberci, kde byla domácí štafeta dvanáctá. České reprezentaci se tak záhy rozplynuly naděje na dobré umístění.

Naopak Norové triumfovali i přesto, že Johnsrud Sundby po prvním úseku ztrácel na vedoucí duo Švédsko, Rusko už 22 sekund. Závod se zdramatizoval především po třetí části, kdy do posledního úseku vyráželo v těsném odstupu pět štafet. Euforii na Holmenkollenu v cíli rozpoutal Northug. Před svým úsekem sice ztrácel na vedoucí Itálii jedenáct sekund, ale manko rychle dohnal. Pak si v silné pětičlenné skupině, kde byli ještě Fin Heikkinen, Švéd Hellner, Ital Piller Cottrer a Němec Angerer, připravil ideální pozici pro svůj vyhlášený drtivý závěr.

Northug si soupeře vychutnal

Zaútočil v posledním mírném stoupání před cílovou rovinkou až přímo před hlavní tribunou na stadionu. Hellner, který loni na OH přivezl švédskou štafetu na prvním místě právě před Northugem a v Oslu svého norského rivala překvapivě porazil v úvodním sprintu, na nástup nereagoval. V závěru mohl jen sledovat posměšná gesta Northuga. Norský hrdina si nejprve s rukou u pravého ucha vychutnal jásot zaplněných tribun, těsně před cílem zastavil a přes čáru téměř "prošel". Northug tak dal vzpomenout na legendárního krajana Björna Dählieho, který díky svému velkému náskoku docouval do cíle na konci štafety na OH v Albertville v roce 1992 a pak za to sklidil kritiku.

Hellner dojel o 1,3 sekundy za Northugem, který navázal na zlato ve skiatlonu a stříbrné medaile ze sprintu jednotlivců a dvojic. Švédové se na stupně vítězů na MS prosadili po čtyřech letech, Německo si pohoršilo o jednu příčku oproti Liberci.

Výsledky štafety mužů na 4x10 km:

1. Norsko (Johnsrud Sundby, Rönning, Gjerdalen, Northug) 1:40:10,2,

2. Švédsko (Rickardsson, Olsson, Södergren, Hellner) -1,3,

3. Německo (Filbrich, Teichmann, Göring, Angerer) -5,7,

...8. Česko (Jakš, Bauer, Magál, Koukal) -2:58,0.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.