ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Tři starty - tři zlata pro Björgenovou

Velikost textu:
aktualizováno 28. 2. 2011 15:50

Oslo - Norka Marit Björgenová získala zlato i ve třetím startu na lyžařském mistrovství světa v Oslu. Dnes vyhrála závod na 10 kilometrů klasickou technikou a navázala na triumfy ze skiatlonu a sprintu. Třicetiletá běžkařka porazila jen o čtyři vteřiny Justynu Kowalczykovou z Polska, třetí místo obsadila se ztrátou téměř deseti vteřin Finka Aino Kaisa Saarinenová. České reprezentantky Iva Janečková ani Eva Nývltová nestartovaly. Domácí favoritka Björgenová může na Holmenkollenu vyhrát ještě tři další závody. Záznam závodu na 10 km můžete sledovat zde.

Marit Björgenová
Marit Björgenová
Otevřít galerii
 • Marit Björgenová autor: Matthias Schrader, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Marit Björgenová získala další zlato autor: Matthias Schrader, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Třicetiletá Björgenová porazila jen o čtyři vteřiny Justynu Kowalczykovou z Polska, třetí místo obsadila se ztrátou téměř deseti vteřin Finka Aino Kaisa Saarinenová. České reprezentantky Iva Janečková ani Eva Nývltová nestartovaly. "Tentokrát jsem si sáhla až na dno. Byl to asi nejtěžší a nejtvrdší závod mé kariéry a musím říci, že jsem sama sebou ohromená," uvedla Björgenová.

Egil Kristiansen, norský trenér:

"Takhle unavenou jsem Marit mockrát neviděl. Vzalo jí to hodně sil, aby získala tuhle zlatou medaili, kterou chtěla možná ze všech nejvíce."

přehrát video
MS v klasickém lyžování 2011 Norsko

Tři kilometry před cílem Norka nečekaně prohrávala s Kowalczykovou o více než osm vteřin, ale v závěru měla navrch. V cíli spadla vyčerpáním do sněhu a vleže sledovala finiš polské rivalky. Jásot zaplněných tribun jí dal jasně najevo, že získala v Oslu třetí zlatou medaili.

Kowalczyková prohrála s Björgenovou boj o titul podruhé za sebou, stejně dopadl jejich duel v sobotním skiatlonu. "Jsem nadšená z druhého stříbra," tvrdila Kowalczyková a nevypadala zklamaně. Na trati jí pomáhali nejen polští trenéři. "Mezičasy mi hlásily i týmy z Ruska, Kazachstánu a Česka, ale poslední tři kilometry jsem nejela dobře. V cíli jsem padla vysílením, jak jsem byla unavená," líčila běžkyně.

Domácí favoritka Björgenová ke třem zlatým olympijským medailím přidala už sedmý titul mistryně světa. Na Holmenkollenu může vyhrát ještě tři další závody. "Ještě se rozhodnu, co dál," řekla unavená Norka s tím, že ještě neví, jestli poběží sprint dvojic.

Zklamaná Justyna Kowalczyková
Zklamaná Justyna Kowalczyková
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.