ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Levhart maskotem olympiády v Soči

Velikost textu:

Moskva - O oficiálních maskotech zimní olympiády, která proběhne v roce 2014 v Soči, je rozhodnuto. Poprvé v historii je vybrali diváci v hlasování, které proběhlo živě v ruské státní televizi. Vítěze volili z dvanácti finalistů. Z vítězné trojice složené ze sněžného levharta, bílého medvěda a zajíce si získal největší podporu právě levhart, mimo jiné i proto, že měl již od počátku podporu samotného premiéra Putina. Zimní olympijské hry mají své maskoty už od roku 1976, kdy se stal symbolem her v Innsbrucku sněhulák.

Maskotem zimních olympijských her v Soči se stal Levhart
Maskotem zimních olympijských her v Soči se stal Levhart
Otevřít galerii
 • Maskotem zimních olympijských her v Soči se stal Levhart autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Trojice finalistů autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Vítěznou trojici si vybrali sami Rusové, nebo alespoň ta část z nich, která hlasovala v televizní show. Do té se dostalo tucet postaviček, které vybrala porota z víc než 24 tisíc návrhů. Divácké hlasování vyhrál levhart, který byl už ze začátku velkým favoritem, a to i díky přízni premiéra Putina.

Populární ruská postavička - novoroční symbol Děda Mráz, skončil ještě před finálem. V případě vítězství by se totiž stal vlastnictvím Mezinárodního olympijského výboru. A to by pak zkomplikovalo oslavy Nového roku, které jsou pro Rusy něco jako pro Čechy Vánoce.

přehrát video
Levhart maskotem olympiády v Soči
Medvěd maskotem olympiády nebude
Medvěd maskotem olympiády nebude

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.