ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Northug obhájil na MS zlato ve skiatlonu

Velikost textu:
aktualizováno 27. 2. 2011 17:12

Oslo - Norský favorit Petter Northug vyhrál na mistrovství světa v Oslu skiatlon na 15 km klasicky a 15 km volně a obhájil zlato z minulého šampionátu v Liberci. Čeští reprezentanti při neúčasti Lukáše Bauera do boje o medaile nezasáhli. Nejlepší z nich Martin Jakš obsadil 31. místo s téměř tříminutovou ztrátou. Pětadvacetiletý Northug získal na Holmenkollenu po stříbru ze sprintu druhou medaili a po třech zlatech z Liberce a jednom ze Sappora 2007 si připsal už pátý nejcennější kov na MS. Družstvo českých skokanů na lyžích ve složení Borek Sedlák, Roman Koudelka, Jan Matura a Jakub Janda obsadilo v závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oslu sedmé místo. Zvítězili favorizovaní Rakušané.

Peter Northug
Peter Northug
Otevřít galerii
 • Peter Northug zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Závod ve skiatlonu na MS v klasickém lyžování zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Favorizovaný rodák z Levangeru se prosadil v závěrečných stovkách metrů třicetikilometrového závodu. Typickými mocnými tempy dojel k nadšení fanoušků do cíle bezpečně 0,7 sekundy před Maximem Vylegžaninem. Třetí byl další Rus Ilja Černousov. 

Čeští reprezentanti se neudrželi v hlavní skupině už na klasické části a skončili v poli poražených. "Jakš je jednookým králem mezi slepými," komentoval Martin Koukal vystoupení českých běžců. "Odjeli jsme průměrný až podprůměrný závod. Doufám, že na to kluci rychle zapomenou a pokusíme se to vylepšovat," doplnil trenér Miroslav Petrásek.Osmý muž z letošní Tour de Ski Jakš zaostal na 31. místě za Northugem o 2:53,8 minuty. Jiří Magál byl 39., debutant Petr Novák 50. a Martin Koukal hned za ním. Nejlepší český běžec na lyžích Bauer závod vynechal, aby ušetřil síly na úterní klasickou patnáctku.

přehrát video
MS v klasickém lyžování 2011 Norsko

Čeští skokani, v jejichž sestavě nahradil oproti sobotnímu individuálnímu závodu Matura Lukáše Hlavu, tak zopakovali umístění z Oberstdorfu 2005, kdy na MS skákala družstva na středním můstku naposledy. Před dvěma lety v Liberci byli Češi na velkém můstku pátí. Na toto umístění útočili reprezentanti dlouho i dnes, nakonec je však po Jandově slabším skoku v poslední sérii předstihli Japonci a Slovinci.

Rakušané splnili roli největších adeptů na zlato. V sestavě s mistrem světa ze sobotního závodu Thomasem Morgensternem a stříbrným Andreasem Koflerem, které doplnili Gregor Schlierenzauer a Martin Koch, porazili druhé Norsko o 25 bodů. Bronz navzdory pádu Severina Freunda při dopadu v posledním skoku získalo s bezpečným náskokem před Polskem německé družstvo.

Thomas Morgenstern
Thomas Morgenstern
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.