ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Norská běžkyně Björgenová vyhrála na MS i skiatlon

Velikost textu:
aktualizováno 26. 2. 2011 17:08

Oslo - Norská běžkyně Marit Björgenová získala na lyžařském mistrovství světa v Oslu druhé zlato. Dva dny po triumfu ve sprintu vyhrála skiatlon na 15 kilometrů před polskou obhájkyní titulu z Liberce Justynou Kowalczykovou a svou krajankou Therese Johaugovou. Ivana Janečková obsadila s téměř tříminutovou ztrátou 22. místo, Eva Nývltová doběhla čtyřiatřicátá. Na Holmenkollenu může Björgenová vyhrát ještě čtyři další závody. Český reprezentant Tomáš Slavík obsadil v závodu v severské kombinaci na středním můstku jedenácté místo. Pro zlato si doběhl Eric Frenzel z Německa. Již jistý vítěz světového poháru skokanů na lyžích Thomas Morgenstern z Rakouska potvrdil v Oslu roli favorita a stal se mistrem světa na středním můstku. Nejlepší z kvarteta českých reprezentantů Jakub Janda obsadil v hustém sněžení na Holmenkollenu 21. místo.

Marit Björgenová
Marit Björgenová
Otevřít galerii
 • Marit Björgenová zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/22/2185/218478.jpg?1292689630
 • Thomas Morgenstern zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Björgenová tak ke třem zlatým olympijským medailím přidala šestý titul mistryně světa. Boj o medaile vyřešila už úvodní polovina závodu, po níž mělo vedoucí trio bezmála půlminutový náskok. V závěru pak norská suverénka za jásotu nadšených domácích fanoušků lehce ujela i zbývajícím dvěma soupeřkám.

Devětadvacetiletý Slavík k dobrému umístění vykročil už v úvodní skokanské části, po které mu díky výkonu 99,5 m patřila dvanáctá příčka. Na desetikilometrové trati si pak v konečném pořadí o jedno místo polepšil a na vítěze ztratil 49 sekund. Další český reprezentant Miroslav Dvořák obsadil 23. příčku, Aleš Vodseďálek skončil na 39. místě a Pavel Churavý do běžecké části nenastoupil.Frenzel dopoledne předvedl suverénně nejdelší skok 109,5 m a vedení udržel i v běžecké části. Po stříbru ze štafety z předloňského mistrovství v Liberci získal první individuální medaili. Frenzel do cíle doběhl s náskokem téměř 12 vteřin před krajanem Tinem Edelmannem.

Bronz vybojoval pětatřicetiletý Rakušan Felix Gottwald a získal už devátou medaili ze světových šampionátů. Obhájce titulu a olympijský šampion Američan Bill Demong skončil sedmý.

Čtyřiadvacetiletý Morgenstern získal zlato už na čtvrtém šampionátu za sebou, nicméně první individuální. Na předchozích MS v Oberstdorfu, Sapporu a Liberci byl čtyřikrát členem vítězného rakouského družstva. Spolu s olympijskými hrami a mistrovstvím světa v letech má už deset zlatých medailí, z toho osm týmových.

Morgenstern předvedl v obou kolech nejdelší skoky (101,5 a 107 m) a vyhrál s velkým náskokem 9,1 bodu před krajanem Andreasem Koflerem. Bronz získal polský veterán Adam Malysz, jenž se stal poprvé mistrem světa na středním můstku už před deseti lety na MS v Lahti a dnes si připsal celkově desátý cenný kov z velkých akcí v kariéře.

Majitel dvou medailí z mistrovství světa v Oberstdorfu 2005 Janda skočil 91 a 96,5 metru a dělil se o 21. pozici s Rakušanem Martinem Kochem. Do druhého kola postoupil ještě Borek Sedlák a obsadil 27. pozici. Roman Koudelka potvrdil 35. místem trápení z kvalifikace, z níž málem nepostoupil do závodu, Lukáš Hlava byl dvaačtyřicátý.

Eric Frenzel
Eric Frenzel
Více fotek
 • Eric Frenzel zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2355/235419.jpg
 • Andreas Kofler autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230043.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.