ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Verner: Další starty budu zvažovat pečlivěji

Velikost textu:

Praha - Krasobruslaře Tomáše Vernera zaskočila kritika, která se na něj valila po nedávném startu na exhibici v komunistické Severní Koreji. Přestože exhibici bral hlavně jako součást přípravy na blížící se mistrovství světa a možnost jak si zajistit finance na sezonu, s odstupem času přiznal, že v budoucnosti bude program svých vystoupení zvažovat pečlivěji i s ohledem na politické a kulturní souvislosti.

Tomáš Verner
Tomáš Verner
Otevřít galerii
 • Tomáš Verner autor: EPA/Yuri Kochetkov, zdroj: Isifa https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2284/228380.jpg?1296383140
 • Tomáš Verner zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/759/75858.jpg?1238030154

"Je to pro mě velké poučení pro příště. Musím více zvažovat, kde budu vystupovat, a nedívat se na to jen ze sportovního pohledu. Ačkoli je krasobruslení právě v Asii a Rusku velmi populární, budu brát do budoucna v potaz i politické a kulturní otázky," uvedl Verner na svých oficiálních internetových stránkách.

Tomáš Verner:

"Zpětně si uvědomuji, že má účast mohla být vnímána ve spojení s KLDR negativně, a rád bych proto znovu zdůraznil, že jsem nepropagoval ani jinak nechtěl podpořit severokorejský režim. Zároveň jsem si plně vědom toho, že jako sportovec reprezentuji Českou republiku ve světě a své další účasti proto budu zvažovat ještě mnohem pečlivěji než doposud."

Třetí muž z letošního mistrovství Evropy startoval v Pchjongjangu na akci, která byla součástí takzvaného Pektusan prize international figure skating festivalu. Zároveň ale byla prezentována jako součást oslav narozenin severokorejského vůdce Kim Čong-ila. "Určitě jsme zaznamenali, že v zemi probíhaly oslavy narozenin Kim Čong-ila, na našich vystoupeních však určitě nebyl. Nikdo po nás nechtěl, abychom se na toto téma vyjadřovali nebo se s někým fotili," podotkl Verner.

"Realita v KLDR vypadá bez nadsázky šedivě, nevidíte žádné barvy. Když jsem tu zemi navštívil před deseti lety, koukal jsem se na svět jinýma očima, dnes jsem hledal náznaky svobodné vůle, jakýkoliv projev odlišnosti. Je těžké rozpoznat, kdo mezi lidmi pochodujícími ulicemi je voják a kdo civilista," popsal své současné poznatky Verner, který se z KLDR vrátil do Toronta, kde se dál připravuje na březnové MS.


Společně s Vernerem se na exhibici představili fenomenální ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, pětinásobná kontinentální mistryně Francouzka Surya Bonalyová, její krajané a letošní úřadující mistři Evropy Nathalie Pechalatová a Fabian Bourzat. Právě start jeho přítelkyně Pechalatové byl jedním z hlavních důvodů, proč Verner do KLDR odcestoval. V minulosti na stejné akci v Severní Koreji startoval olympijský vítěz Alexej Jagudin, ale i Češi Kamila Hájková, David Vincour nebo Petr Kaška. Verner se zde představil podruhé, startoval tam i před deseti lety.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.