ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Své rychlosti Sáblíková stěží uvěřila

Velikost textu:

Salt Lake City (Utah) – Martina Sáblíková téměř neuvěřila svému trenérovi Petru Novákovi, když jí při závodu na pět tisíc metrů na olympijském oválu v Salt Lake City hlásil, jak jede rychle. Nakonec se jí tempo podařilo udržet a překonala vlastní světový rekord na pětikilometrové vzdálenosti. Dosavadní světové maximum, které Sáblíková stanovila před čtyřmi lety, teď překonala téměř o tři sekundy.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková
Otevřít galerii
 • Martina Sáblíková autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/22/2195/219478.jpg?1293047739
 • Martina Sáblíková autor: Jeff McIntosh, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2320/232000.jpg?1297643666

"Prvních pět kol se mi jelo nádherně. Nevěřila jsem, že jedu tak rychle, jak mi Petr hlásí. Potom to ale přišlo, začaly mi tuhnout nohy, musela jsem se hodně odrážet a soustředit se na techniku. Naštěstí to dobře dopadlo," popsala Martina Sáblíková, jak stanovila nový pětikilometrový rekord časem 6:42,66.

Pokus o útok na rekord se očekával už před závodem – od startu bylo zřejmé, že to Martina Sáblíková myslí vážně. "Musela jsem to rozjet, když jsem chtěla zajet svěťák. Nevěděla jsem, jak budou vypadat ta poslední kola, navíc jsem jela se soupeřkou, která dokáže v konci zrychlit. Byla to taktika, plán a dopadlo to dobře," uvedla. Jela proti Stephanii Beckertové z Německa, které v závodě současně převzala průběžné vedení světového poháru.

Martina Sáblíková je první rychlobruslařka, jež překonala světový rekord, který sama stanovila. "Když člověk překoná sám sebe, tak je to úžasné. Já mám teď skvělý pocit a jsem za to hrozně ráda," radovala se Sáblíková a nezapomněla pochválit kouče Nováka za to, že ji skvěle připravil.

Sáblíková překonala rekord i přesto, že Mezinárodní bruslařská unie před sezonou pozměnila pravidla a závodníci musí více dbát na to, aby se drželi ve správné dráze. Přešlapy nejsou tolerovány. Časy se tak měly zhoršit. "Nevím, jestli bych podle starých pravidel byla rychlejší. Možná jo. Nájezd do zatáčky je při tom, když člověk švihne nohou blíže k lajně, rychlejší. V pátek bylo ale všechno úplně v pohodě, ani jsem na to nemyslela," řekla česká závodnice.

Ze Salt Lake City se Sáblíková přesune společně s trenérem a Karolínou Erbanovou do Finska, kde se její týmová kolegyně představí příští týden na juniorském mistrovství světa. "Pojedu s Kájou a budu tam trénovat. Když už nic, tak jí snad pomůžu, když pojedu pár kol před ní. Doufám jen, že tam nebude moc velká zima," přála si Sáblíková.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.