Buly - debata expertů

Jakš porazil Bauera, Björgenová triumfovala i ve třetím závodu sezony

Kuusamo (Finsko) - Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závodě Světového poháru v Kuusamu na 10 km klasicky jako nejlepší z Čechů 16. místo. Lukáš Bauer byl na jedné ze svých oblíbených tratí až třiadvacátý. Zvítězil Švýcar Dario Cologna. Norka Marit Björgenová vyhrála v Kuusamu i třetí díl Světového poháru. Třicetiletá hvězda se díky vynikajícímu závěru prosadila v závodu na 5 kilometrů klasicky a ani dnes tak nenašla v nové sezoně přemožitelku. Ani na klasické pětce se nedočkaly prvních bodů do SP české reprezentantky. Eva Nývltová byla s odstupem 1:23 minuty osmačtyřicátá, Ivana Janečková ještě o devět míst horší.

Trojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru Björgenová porazila o 2,1 sekundy královnu posledních dvou ročníků SP Justynu Kowalczykovou z Polska, i když na ni necelé dva kilometry před cílem ztrácela čtyři a půl sekundy. Třetí Petra Majdičová ze Slovenska zaostala už o 16,8 sekundy.

Díky vítězství v pátečním sprintu a dnešním závodu je třicetiletá Björgenová velkou favoritkou na celkový triumf ve finském miniturné, jež vyvrcholí nedělní volnou desítkou s handicapovým startem.

Běžci přežili závod v extrémních podmínkách

Třiatřicetiletý Bauer vzhledem ke svému umístění na začátku druhé stovky v pátečním sprintu odstartoval do druhého dílu finského miniturné už s číslem 22. V šestnáctistupňovém mrazu měl sice po dojezdu nejlepší čas, ten ale začali běžci jedoucí po něm překonávat a trojnásobný olympijský medailista se musel bát o body. "Nechal jsem tam všechno, na co momentálně mám. Zítra bude každý bojovat a chtít se prokousat dopředu. Takováhle série, to je čekání na poslední etapu," prohlásil v cíli Bauer.

Svého reprezentačního kolegu předstihl i Jakš a zopakoval své umístění z úvodního závodu sezony na 15 km volně ve švédském Gällivare, kde byl Bauer osmý. "Zmrzly mi ruce už v prvním kole, ale nějak jsem to udržel. Měl jsem strach, jestli jsem první kopec nepřehnal, ale pak jsem se srovnal. Cítil jsem, že mám sílu. Že jsem porazil Lukáše, jsem viděl až v cíli," popsal závod v extrémních podmínkách Jakš, jenž svůj vzor porazil v regulérním distančním závodě poprvé v kariéře.

Další Češi výrazně zaostali

Pro vítězství si dojel švýcarský olympijský vítěz Dario Cologna, jenž porazil o 6,7 sekundy Rusa Alexandra Legkova. O necelou sekundu zpět skončil třetí Švéd Daniel Rickardsson. Čtyřiadvacetiletý Jakš za vítězem SP z roku 2009 Colognou zaostal o 41 sekund, Bauer ztratil 50,8 sekundy. Další Češi už byli za elitou daleko - Jiří Magál na 54. místě, Martin Koukal na 94. a Dušan Kožíšek na 102. pozici.

Do průběžného vedení v třídílné sérii, jež v Kuusamu v neděli vyvrcholí volnou patnáctkou s handicapovým startem, se dostal Švéd Emil Jönsson. Třetí Cologna ztrácí 9,7 sekundy, Jakš je 23. s odstupem 1:05,5 a Bauer těsně za bodovanou třicítkou se ztrátou 1:20,1.