ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Skokani trénovali bez sněhu, do Kuusama jich jede šest

Velikost textu:

Praha - Hned šest českých reprezentantů odjede v úterý ráno do Kuusama, kde o víkendu startuje Světový pohár ve skocích na lyžích. Skokani letos změnili přípravu a vynechali tradiční soustředění ve Finsku; na sněhu si tak, pokud počasí dovolí, skočí poprvé až tento týden ve středu. Závodníci to však nepovažují za nevýhodu, k tréninku využívali evropské můstky s ledovou stopou. "Před pěti lety jsem tak trénoval a pak jsem v Kuusamu vyhrál," vzpomínal Jakub Janda na svou životní sezonu, v níž vyhrál Světový pohár. "Nemáme s tím žádný velký problém," shodli se i ostatní závodníci.

Jakub Janda
Jakub Janda
Otevřít galerii
 • Jakub Janda autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/14/1328/132732.jpg?1262027247
 • Antonín Hájek zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1426/142541.jpg?1266004606

"Zvolili jsme tento model i proto, že v Kuusamu jsou hodně proměnlivé podmínky. Často tam fouká a navíc se nám to v minulosti podle výsledků moc neosvědčilo," přidal své vysvětlení sportovní šéf skokanského úseku Leoš Škoda. "Potřebujeme dát dohromady tým," připomněl Škoda i další aspekt. "Možná je lepší je rovnou hodit do vody, ať plavou, změnit přípravu je správné," dodal.

Do Finska jedou Janda, Roman Koudelka, který doháněl tréninkové manko po zranění ramene, Borek Sedlák, Jan Matura, Lukáš Hlava a Antonín Hájek, který byl v posledních týdnech nachlazený podobně jako Janda. Trenéři odjeli do Kuusama již dříve autem.


Janda vstoupí ve 32 letech do patnácté sezony ve Světovém poháru. "Bylo by to pěkné vyhrát jako před pěti lety, ale ještě jsem na sněhu neskákal, tak nevím," prohlásil Janda. Navíc se poslední týden léčil z nachlazení, ale věří, že se dá dohromady. "Uvidíme, o kolik na tom budou třeba Poláci lépe, když mají sto skoků na sněhu a my ani jeden," pravil.

Novinkou jsou i změny v pravidlech, například lyže se letos zkrátí o dva centimetry, naopak o dva kilogramy vzroste minimální povolená hmotnost skokanů. Čeští reprezentanti v tom nevidí žádný velký problém. "Aspoň budu moci častěji zaběhnout do rychlého občerstvení," komentoval to žertem za všechny Janda.

přehrát video
Skokani na lyžích pojedou do Finska
Roman Koudelka
Roman Koudelka
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.