ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

V Heerenveenu startuje rychlobruslařská sezona

Velikost textu:

Heerenveen (Nizozemsko) - Pět českých reprezentantů by se mělo v průběhu sezony představit v závodech Světového poháru v rychlobruslení, který bude dnes zahájen v nizozemském Heerenveenu. Vedle hlavní hvězdy Martiny Sáblíkové by o body do seriálu měli bojovat ještě Karolína Erbanová, Milan Sáblík, Pavel Kulma a Zdeněk Haselberger, tedy stejná jména jako v minulém olympijském ročníku. Rychlobruslaři se musejí nově vyrovnat s kontroverzní změnou v pravidlech, podle které je zakázáno přešlapovat do druhé dráhy v zatáčkách i na rovinkách.

Martina Sáblíková v tréninku
Martina Sáblíková v tréninku
Otevřít galerii
 • Martina Sáblíková v tréninku autor: Karel Pešek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2033/203253.jpg?1287430434
 • Martina Sáblíková autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1983/198216.jpg?1285762505

"Na patnáctistovku máme sice možnost nasadit tři ženy, ale třetí se splněným limitem nemám," řekl trenér Petr Novák. Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude nadále jezdit hlavně dlouhé tratě tři a pět kilometrů, bude však startovat i na patnáctistovce a občas také na nejkratší pětistovce nebo kilometru.

Martina Sáblíková:

"Jak je to první světový pohár, tak se toho člověk strašně bojí. Je to radost i stres z toho, jak to všechno dopadne."

přehrát video
Před startem rychlobruslařské sezony

Trojice mužů se bude dělit o jedno účastnické místo na tratích 1 000, 1 500 a 5 000 metrů. "Teď v Heerenveenu by měl jet Sáblík tisícovku a patnáctistovku, pětku poté Kulma nebo Haselberger. Ten, který nepojede, dostane poté šanci na druhém svěťáku v Berlíně," uvedl Novák. Celá trojice bude startovat v závodech týmů.

Sáblíková z cílů neslevuje

Dvojnásobná zlatá medailistka z olympiády ve Vancouveru si pro nadcházející sezonu stanovila stejné cíle jako v minulosti - umístění na stupních vítězů. "To by bylo super. Po olympiádě by všichni měli vědět, že jsem tady a opět mezi nejlepšími," uvedla třiadvacetiletá rychlobruslařka.

Náročný poolympijský program plný společenských akcí poznamenal přípravu. Zejména v začátku. Bezprostředně před startem sezony však Sáblíková žádné manko nepociťuje. "Jsem spokojená. Po olympiádě nebyl trénink určitě stoprocentní. Během prázdnin jsme to ale všichni dohnali a snad to bude v pořádku," řekla.

Úspěšný kouč plánuje v Nizozemsku vyslat Sáblíkovou na trojku, patnáctistovku a zřejmě i na jednu pětistovku. Erbanová pojede 500, 1 000 a 1 500 metrů. "A pak uvidíme, jestli si nevyzkouší i trojku," řekl Novák.


Vrcholem nadcházející sezony budou pro nejúspěšnější českou sportovkyni současnosti evropské a světové šampionáty. Kontinentální mistrovství se uskuteční na otevřené dráze v italském Collalbu, kde v roce 2007 získala svou první velkou zlatou medaili.

Martina Sáblíková a Karolína Erbanová
Martina Sáblíková a Karolína Erbanová
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.