ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan
Tour de France

Zakarin se postaral o ruský triumf, Froome zvýšil svůj náskok

Velikost textu:
aktualizováno 20. 7. 2016 17:46

Bern – Ilnuru Zakarinovi se podařilo na letošní Tour de France po několika pokusech konečně ulovit etapový triumf, když jako první vyšplhal na švýcarský velikán Finhaut-Emosson. Jde o jeho první vítězství v etapě na této francouzské Grand Tour. V závodě o celkové pořadí dokázal Chris Froome ještě navýšit svůj náskok na Baukeho Mollemu (+ 2:27) a Adama Yatese (+2:53). Roman Kreuziger naopak držet tempo s favority nedokázal a je jedenáctý se ztrátou sedmi minut a tří sekund.

Ilnur Zakarin
Ilnur Zakarin

Na startu sedmnácté etapy zněly odevšad variace jediné otázky. Dokáže někdo ohrozit dominanci Sky? Začnou Chrisi Froomovi docházet ve třetím týdnu, jako tomu bylo v předchozích letech, síly? A pak také – má někdo z ostatních závodníků vůbec dostatek sil, aby Frooma sesadil z čela závodu?

Počínaje sedmnáctým závodním dnem měli Bauke Mollema a spol. poslední čtyři vrchařské příležitosti na to, aby ještě zlepšili svá postavení v celkové klasifikaci. Jak se záhy ukázalo, jejich naděje na dramatický twist laborují kdesi mezi "bez šance" a "jen zázrakem".

Zakarin zlomil odpor Majky a Pantana

Zároveň to – jako už poněkolikáté letos – byla etapa dvou příběhů. Jedna, ta menší, část startovního pole jela o etapový triumf a vrchařské body. Peloton se brzy rozhodl, že mu skupina, v níž na tom byl v celkovém pořadí nejlépe závodník se ztrátou 37 minut, v ničem nevadí a uprchlíci tak měli poměrně klid.

přehrát video
Sestřih 17. etapy Tour de France 2016

Ve městečku Mortigny, za nímž se už začínalo stoupat na Col de la Forclaz, měla desetičlenná skupina s Rafalem Majkou, jeho soupeřem z 15. etapy Jarlinsonem Pantanem nebo Jeřábem z Tatarstánu Ilnurem Zakarinem třináctiminutový náskok.

Pantano s Majkou dokázali ostatním ve sjezdu, který dělil vrchol Col de la Forclaz od úpatí Finhaut-Emosson, o několik málo desítek vteřin poodjet: Zakarin ale brzy své manko smazal a šest kilometrů před vrcholem polsko-kolumbijské dvojici i ukázal záda. Po zdolání dvanáctiprocentového sklonu těsně pod vrcholem švýcarského gigantu mohl slavit svůj první etapový triumf na Tour. Za ním se postupně přiloudali Pantano a Majka.

Bauke Mollema za Chrisem Froomem
Bauke Mollema za Chrisem Froomem

Hon na Frooma bez efektu

Favorité několik kilometrů za únikem jeli svůj vlastní závod, který už na Col de la Forclaz v uvozovkách odskákal Tejay Van Garderen. Tak jako v loňském roce nezvládl americký jezdec přechod z volného dne do ostrého závodění, letos to alespoň nevyústilo v nucené odstoupení.

Na závěrečném stoupání to mimo epizody, kdy se čela na čas chopili závodníci Astany, byla familierní podívaná na vrchařský vláček Sky s jezdci jako Wout Poels či Mikel Nieve. Jejich tempo postupně ničilo šance slabších závodníků – mezi nejlepšími se po čase neudržel ani Roman Kreuziger. Nikdo se naproti tomu dlouho neměl k nástupu a začala se naplňovat slova Alejandra Valverdeho o tom, že tempo tvořené Sky je tak vysoké, že se z něj akcelerovat zkrátka nedá.

Toto tvrzení na okamžik dokázal popřít Richie Porte, jehož nástup zafungoval v malé skupině jako rozbuška. Australského závodníka se dokázal udržet nakonec jen jeho bývalý spolubydlící ještě z dob, kdy oba závodili za Sky, a zároveň jezdec, jehož akcie na Tour vypadají den ode dne silněji: Chris Froome.

V cíli dokázali společně najet další čas na své protivníky – Froomův náskok na čele nyní dělá 2:23 na druhého Mollemu a 2:57 na Yatese, Porte se zase posouvá stále výše celkovým pořadím a bude doufat v silný výkon v časovce, který by ho mohl katapultovat směrem k pódiovému umístění.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.