ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla
Tour de France

Sagan s Froomem se postarali o nečekanou koncovku v Montpellieru

Velikost textu:
aktualizováno 13. 7. 2016 17:16

Montpellier – Ačkoliv měla být jedenáctá etapa klidným přejezdem, průběh dne očekávání naprosto neodpovídal. Jezdce trápil boční vítr i několik hromadných pádů, největší překvapení ale přinesl až pozdní nástup Petera Sagana a Chrise Frooma, kteří ujeli na posledních kilometrech. Sagan nakonec vyhrál podle očekávání sprint, Froome si zase rozšířil svůj náskok v celkové klasifikaci, jíž nyní vede už o 28 vteřin.

Peter Sagan s Chrisem Froomem
Peter Sagan s Chrisem Froomem

Chris Froome na letošní Tour de France již jednou překvapil, když ujel ostatním favoritům ve sjezdu z Col du Peyresourde. V jedenácté etapě přišel další šok, když se v poslední desítce kilometrů vydal do překvapivého úniku spolu s Peterem Saganem. Čtyřčlenná skupinka, v níž měl každý k sobě ještě jednoho domestika, zcela zaskočila sprinterské týmy a dojela před hlavním polem až do cíle.

Froome si tak může připsat další cenné vteřiny ke svému náskoku na čele klasifikace. Celá Tour převrací na hlavu očekávání o tom, že by nejsilnější jezdec posledních let měl získávat čas ve stoupáních – letošní ročník se zatím nese v duchu překvapivých nástupů lídra Sky, které mu už přinesly ne zcela zanedbatelný náskok. Celkovou klasifikaci nyní vede o 28 vteřin. Peter Sagan zase může slavit své druhé letošní vítězství.

Chris Froome
Chris Froome

Etapa neprobíhala vůbec klidně

Jestliže si peloton před startem dne myslel, že po desáté etapě, kdy uspěl proti předpokladům z úniku Michael Matthews, si lehce spraví chuť, mýlil se. Etapa číslo jedenáct totiž byla pro sprintery a jejich týmy, a ovšem také jezdce na celkové pořadí, vším jiným než snadnou. Peloton před sebe přitom pustil pouze dva jezdce – Leigha Howarda a současného francouzského šampiona Arthura Vichota.

Zhruba v polovině etapy však začal hlavní pole decimovat boční vítr, který dokázal peloton roztrhat i na sedm různých skupin. Favorité se snažili dostat do přední skupiny, která se tím stále zrychlovala a nakonec už 60 km před cílem dojela únik, který neměl šanci reagovat. Naopak spousta závodníků se propadala až na chvost – to se stalo mj. Thibautu Pinotovi a dalším. Situaci ještě znepříjemnil pád, který poslal k zemi Rafala Majku či Winnera Anaconu.

přehrát video
Sestřih 11. etapy Tour de France 2016

Jedenáctý den byl tak poklidný jen zdánlivě. Skupiny se posléze sice sjely, bylo to ale až po desítkách kilometrů nervózního dojíždění a drancování vlastních sil, což se může projevit už v další etapě na Mont Ventoux. Nervozita pokračovala až do posledních kilometrů a nepomáhal tomu ani Peter Sagan, jehož nástup společně s Chrisem Froomem už bezmála v ulicích cílového Montpellieru vyústil v ne zcela neškodný náskok.

Froome se Saganem pilně spolupracovali a postupně začalo být zřejmé, že jim jejich záměr vyjde. Sagan nakonec ve sprintu podle očekávání byl rychlejší, pro Frooma ale budou cennější bonifikační vteřiny v cíli, o něž navýšil svůj celkový náskok v klasifikaci – tu vede o 28 vteřin. Třetí příčku bere Maciej Bodnar, který oběma k úspěchu dopomohl obětavou prací.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 11. etapa: Carcassonne - Montpellier (162,5 km):

1. Sagan (SR/Tinkoff) 3:26:23, 2. Froome (Brit./Sky), 3. Bodnar (Pol./Tinkoff) všichni stejný čas, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Laporte (Fr./Cofidis), 6. Stuyven (Belg./Trek), 7. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 8. Greipel (Něm./Lotto), 9. Enger (Nor./IAM Cycling), 10. Naesen (Belg./IAM Cycling), ...16. Kreuziger (Tinkoff) všichni -6, 64. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -1:00, 136. Bárta (Bora-Argon) -3:50.

Průběžné pořadí: 1. Froome 52:34:37, 2. Yates (Brit./Orica) -28, 3. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -31, 4. Quintana (Kol./Movistar) -35, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 6. Bardet (Fr./AG2R), 7. Henao (Kol./Sky) všichni -56, 8. Valverde (Šp./Movistar), 9. Van Garderen (USA/BMC Racing) oba -1:13, 10. Kreuziger -1:28, ...103. Bárta -1:29:15, 136. Vakoč -1:45:09.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.