ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
Tour de France

Čtyři Češi stačí, drahoušku

Velikost textu:

Když se na letošním Giru v jeho druhém týdnu hned dva ze tří českých účastníků pohybovali v elitní desítce průběžného pořadí, dostal jsem pár mailů od cyklistických fanoušků s povzdechem, proč italskou akci nevysíláme a zase budeme dávat Tour, která bude nudná, protože na ní stejně nikdo z našich nejspíš nebude. Pomíjím zcela nelogické spojení "Tour a nuda", které by rozhodně neplatilo ani při skutečné absenci českých cyklistů, a jsem víc než rád, že nakonec se 102. pokračování Grand Boucle naopak zapíše do našich sportovních dějin jako to rekordní.

Tomáš Jílek
Tomáš Jílek

Protože pokud máte stejně jako já rádi čtyřky, měla by se vám letošní "Stará dáma" rozhodně líbit: jednak bude překonán ročník 2002, kdy se na Tour sešlo velmi silné tuzemské trio Konečný – Padrnos – Svorada, a také se vůbec poprvé v přímém střetu potkají členové klubu "magnificient four" Contador, Froome, Nibali i Quintana. Letos jim společné rande nevyšlo na Tirreno-Adriatico, ze kterého se Froome kvůli nemoci odhlásil, a na švýcarském etapáku Kolem Romandie zase chyběl Alberto Contador, který jako jediný z tohoto kvarteta startoval na Giru a pokusí se po 17 letech navázat na zatím posledního majitele doublu Giro+Tour Marca Pantaniho.  

Šéfové týmů Tinkoff-Saxo i Sky nás sice pořádně napínali - obě stáje patřily k těm posledním (Saxo dokonce společně s australskou Oricou bylo úplně poslední), které odhalily finální devítku vyvolených, ale nakonec opravdu uvidíme vůbec poprvé ve startovní listině nejslavnější cyklistické akce ČTYŘI české vlaječky. A každá z nich se bude vyjímat u jezdce ve zcela rozdílné pozici: vedle rutinéra Romana Kreuzigera, startujícího na Tour pošesté a letos navíc s úlevou z dobrého konce jeho nejtěžšího souboje ve sportovní kariéře, je nováček Zdeněk Štybar, který prožívá týden snů: narození syna a první pozvánka do nejvybranější cyklistické společnosti. Leopold König zase poprvé okusil nejistotu nominace do posledních chvil a jeho bývalý týmový parťák Jan Bárta po zatím převážně nevýrazné sezoně může s napětím a očekáváním vyhlížet první den Tour – poprvé od roku 2012 se totiž začíná jeho parádní disciplínou, časovkou. 

Roman Kreuziger a Alberto Contador
Roman Kreuziger a Alberto Contador
Více fotek
 • Roman Kreuziger a Alberto Contador autor: YUZURU SUNADA, zdroj: BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/66/6502/650194.jpg
 • Leopold König autor: MONTSERRAT T DIEZ, zdroj: ČTK/EFE https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/63/6260/625907.jpg
 • Jan Bárta autor: Petr Sznapka, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/67/6613/661272.jpg
 • Zdeněk Štybar se raduje v cíli závodu Strade Bianche autor: Daniel Dal Zennaro, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/64/6348/634776.jpg

Souboje hvězdné španělsko-britsko-italsko-kolumbijské čtyřky i počínání české čtveřice můžete v přímých přenosech sledovat na bývalé "čtyřce", tedy ČT sport. Ve studiu se vystřídá tradičně silná skupina expertů, bývalých či současných špičkových cyklistů, kteří dokážou dění v pelotonu přiblížit odborně i zábavně: René Andrle (to zase bude veselo, pokud by se narodil tak o 30 let dřív v Anglii, měli by Monty Pythoni o jednoho člena navíc), Petr Benčík, Tomáš Konečný (současný reprezentační kouč), Stanislav Kozubek, Pavel Padrnos (s osmi účastmi český rekordman společně s Jánem Svoradou), František Paďour, František Raboň, Ján Svorada (vítěz 3 etap na TdF), Lubor Tesař a Petr Vakoč, který zažívá sezonu snů s debutem na grand-tour, novou smlouvou u Quickstepu, bronzem na Evropských hrách a premiérovým českým titulem.

Nabídneme vám také zajímavé pohledy do soukromí a myslí našich účastníků letošní Tour: Roman Kreuziger bude hovořit o těžkých měsících během své "pasové" kauzy, Jan Bárta o tom, jak rád jezdí mimo peloton, a Leo König třeba o svých zkušenostech v nejbohatším týmu profi-pelotonu. Nebude chybět řada unikátních záběrů z bohaté historie Tour, portréty světových hvězd nebo pohled do zákulisí top týmů.

Letošní Tour ani náhodou nebude nuda: startuje se v Nizozemsku, zemi s cyklistikou bytostně spojené, peloton projede další baštou tohoto sportu Belgií, itinerář nabídne řadu "klasikářských" etap včetně brutálního výšlapu na Mur de Huy či kostek z Pekla severu (jeden čerstvý český táta se určitě moc těší!) a všechno to skončí extrémně náročným čtyřbojem horských alpských testů.

Na startu chybí spurtérský král posledních dvou ročníků Němec Marcel Kittel a jednou z dráždivých otázek je, zda se na trůn vrátí Mark Cavendish, nebo zda svou životní sezonu ještě vyšperkuje norský tank Alexander Kristoff. A nezapomínejme na jistého "zeleného muže" ze Slovenska nebo jednoho očekávaného debutanta z Austrálie… Takže nejen souboj o žlutý dres slibuje strhující drama s nejasným koncem.

přehrát video
Jílek: Letošní ročník Tour de France je unikátní

Tour plná čtyřek startuje 4. července. Díky ČT sport můžete být znovu u toho, i když zrovna neplánujete výlet do Nizozemska, Belgie ani Francie.

A jen tak mimochodem: Roman Kreuziger by měl mít na dresu číslo 44…

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.