ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Kazaši chtějí start Tour v Astaně, 5000 km od Paříže

Velikost textu:

Paříž – Kazašské sny nemají hranic. Poté, co Vincenzo Nibali v dresu kazašského týmu Astana triumfoval na Tour de France, by Kazaši rádi do roku 2020 hostili na svém území start nejprestižnějšího cyklistického závodu. Prý nevadí, že hlavní město Astana leží zhruba pět tisíc kilometrů od Paříže.

Tour v centru Londýna
Tour v centru Londýna

"Zní to jako vtip, ale letošní zkušenost Yorkshiru je pro nás velmi zajímavá," jal se srovnávat start v Británii s případným transferem pelotonu z Asie do Francie předseda cyklistického svazu Kazachstánu Kairat Kelimbetov. "Yorkshire se připravoval na Tour tři roky, myslím, že bychom to také dokázali," řekl Kelimbetov, jenž je zároveň guvernérem centrální kazašské banky.

Ve stoleté historii začínal nejslavnější cyklistický závod celkem dvacetkrát mimo francouzské území. Závodníci v minulosti vyráželi z Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Německa, Španělska, Švýcarska, Irska a Británie. Příští rok bude start v nizozemském Utrechtu. Ještě nikdy ale cyklisté nezačínali Tour tak daleko, jako by tomu bylo v Kazachstánu.

Kazaši mají i další velké sportovní plány. Astana se uchází i o uspořádání cyklistického mistrovství světa v roce 2018. Město Almaty kandiduje na zimní olympijské hry v roce 2022. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.