ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita
Tour de France

Tourmalet a Hautacam: Pyreneje končí královskou vrchařskou etapou

Velikost textu:

Historie Col du Tourmalet je historií Tour de France vůbec – vždyť o inspekční cestě jednoho z organizátorů do Pyrenejí se dodnes vypráví příběhy. V roce 1910 tudy závod projel poprvé, na vrcholu Tourmaletu pak první Octave Lapize na pořadatele zařval známou větu o vrazích. Na programu letošního ročníku je pyrenejský velikán dán v osmnácté etapě dohromady s neméně náročným, i když přirozeně méně slavným, stoupáním na Hautacam.

Profil osmnácté etapy Tour de France Pau – Hautacam
Profil osmnácté etapy Tour de France Pau – Hautacam

Když se Alphonse Steines vydal na inspekční cestu na Tourmalet, motal se po jeho stráních, najatí průvodci ho odmítli ze strachu doprovodit, sám se bál lupičů i zvěstí o medvědech a nakonec málem umrzl. Nic z toho, přirozeně, jezdce o více než sto let později netrápí – co je trápit v dnešní osmnácté etapě však bude, jsou dvě HC prémie v rozmezí 60 kilometrů.

Vyráží se z tradičního města v itineráři Tour Pau a zpočátku se ještě stoupat nebude, ve skutečnosti se až na 78. kilometr pojede co se týče sbírání výškových metrů víceméně pozvolna. I když ani to není zcela správné, vždyť jezdci budou muset překonat dvě stoupání třetí kategorie a i výškový rozdíl mezi Pau a Sainte-Marie-de-Campan, které na zmíněném kilometru leží, je více než šest set metrů. Stoupání na Col du Tourmalet začíná tam.

Tourmalet
Tourmalet

17 kilometrů a průměr 7,3 procenta – profil stoupání je hrozivý už takto sám o sobě. Hrůzu nahání ale i rozložení strmosti a procent, vždyť úvod je ještě vcelku snadný, od kilometru šest se však stoupá kontinuálně v rozmezí 8 až 10 %. Místo pro zvolnění a odpočinek vskutku žádné. Na vrcholu je to pak ještě 50 km s tím, že jezdci po sjezdu musí na Hautacam vystoupat ještě více než kilometr.

Zmíněný kilometr vystoupají závodníci na 13,6 kilometrech s průměrem 7,8 %, přičemž úvod je znovu relativně snadný a strmost se bude navyšovat s postupnými kilometry. Ve druhé polovině výstupu je tak pětikilometrová pasáž s průměrem nad deset procent – kdo z favoritů ještě potřebuje získat nějaký čas, zde má prostor. 

přehrát video
König: Jestli se mi pojede jako na Izoard, Tourmalet rád mít nebudu

Zdroj: ČT sport, cyclingquotes.com [Cycling Quotes], letour.fr

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.