ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta
Tour de France

Další chvíle slávy pro Gallopina, ovládl 11. etapu

Velikost textu:
aktualizováno 16. 7. 2014 19:27

Oyonnax – Po osmé etapě se Toni Gallopin překvapivě oblékl do žlutého a po dni volna má francouzský jezdec další důvod k oslavě. V 11. etapě ujel v závěrečném sjezdu všem soupeřům a v cíli už těsný náskok udržel. V celkovém pořadí se nic nemění, všichni favorité dojeli pospolu a dál vede Vincenzo Nibali. 

Tony Gallopin slaví triumf v 11. etapě
Tony Gallopin slaví triumf v 11. etapě

Cyklisté se po volném dnu vydali směrem do Oyonnax, kde na ně po rovinatém začátku čekaly v závěru čtyři vrchařské prémie. Zdaleka tedy nemělo jít o etapu, v níž by kralovali sprinteři. Od začátku byla k vidění řada pokusů o únik, ujet se pokoušel dokonce i Petr Sagan, úspěch ale slavila až zhruba po dvaceti kilometrech od startu trojice jezdců z konce celkového pořadí, konkrétně Elmiger, Lemoine a Delaplace.

Náskok uprchlíků postupně narůstal až na sedm minut, po přibližně 50 odjetých kilometrech ale začal rozdíl opětovně klesat, o což se svou aktivitou postaraly zejména stáje Orica a Cannondale, které si brousily zuby na etapové vítězství. Zatímco Cannondale tradičně pracoval pro "muže v zeleném" Petera Sagana, Orica chtěla na pódium dovézt Simona Gerranse.

Jestli někomu den volna očividně neprospěl, byl to Andrew Talanasky. Vítěz Critérium du Dauphiné a podle předpokladů černý kůň letošní Tour odpadl již v mírném stoupání v polovině etapy z pelotonu a začal rychle nabírat časovou ztrátu. Na pomoc lídrovi týmu Garmin-Sharp, kterého v minulém týdnu potkalo několik nepříjemných pádů, nepřispěchal žádný z jeho domestiků, Talanskyho pouze z týmového auta povzbuzoval sportovní ředitel. 

Když padesát kilometrů před cílem začali cyklisté stoupat na Cote de Rogna, první ze čtyř vrchařských prémií 11. etapy, držela trojice uprchlíků náskok na peloton dvě minuty, naopak Talansky ztrácel už sedm minut a zdálo se, že vítěz Dauphiné na začátku stoupání vzdá. Sesedl z kola a držel se za bolavá záda, po pěti minutách, kdy za asistence týmového automobilu posedával u krajnice, ale Talansky znovu nasedl a vrátil se do závodu. 

Trhák v závěrečném sjezdu

Na vrcholku Cote de Rogna již zbyl z uprchlíků pouze švýcarský mistr Martin Elmiger z IAM Cycling, za nímž z hlavního balíku vyrazila čtveřice jezdců, mimo jiné i Jan Bakelants z Omegy a Nicolas Roche z Tinkoff-Saxxo. Náskok na peloton však byl minimální, na třetí ze čtyř vrchařských prémií činil necelou půlminutu a vyhovoval především strategii týmů Cannodale a Orica.

Na úpatí Cote d'Echallon (předposledního stoupání dne) vystřelil ze skupiny uprchlíků Roche. Do cíle v té chvíli ale stále zbývalo 20 kilometrů a na peloton měl Ir v dresu Tinkoff-Saxo najeto pouhých 20 sekund. Netrvalo tak dlouho a Roche dojela skupina jezdců, v níž nechyběl Vincenzo Nibali, Peter Sagan či Michal Kwiatkowski.

UDÁLOSTI DESÁTÉ ETAPY: Odstoupení Alberta Contadora a vítězství Vincenza Nibaliho na La Planche des Belles Filles, to byly dva hlavní body desáté etapy. Zatímco španělský jezdec musel po pádu a zlomenině holenní kosti Tour opustit, Nibali se vrátil po dnu do žlutého a má nyní už značný náskok na druhého Richieho Porta. Více k průběhu desáté etapy čtěte ZDE.

Těsně před patnáctikilometrovým závěrečným sjezdem nastoupil Toni Gallopin, sóloúnik jezdce týmu Lotto-Belisol ale - zdálo se - skončil pět kilometrů před cílem, kdy ho dojela skupina jezdců v čele se Saganem. Na závodníky v cílovém městě Oyonnax čekal hodně technický dojezd, čehož využil právě Gallopin, znovu nastoupil a ujel všem pronásledovatelům.

Svůj náskok udržel Francouz až do cíle a poté, co v deváté etapě jel ve žlutém dresu, zaznamenal další velký úspěch. "Nejdřív žlutý trikot, teď etapa. Neuvěřitelné," jásal v cíli. "Tady jsem na Tour de France trénoval a dneska se to vážně vyplatilo," prohlásil Gallopin, jenž vybojoval pro pořadatelskou zemi druhé etapové vítězství ve 101. ročníku slavného závodu. "O tom jsem ani nesnil. Už takhle jsem byl spokojený, jak se to zatím vyvíjelo," dodal. 

Za Gallopinem už jen o druhé místo spurtovali sprinteři. Druhý skončil John Degenkolb a třetí dojel Matteo Trentin, závěr vypustil zklamaný Peter Sagan. Na čele celkového pořadí se po 11. etapě nic nemění. Stále vede Vincenzo Nibali s náskokem 2:23 na druhého Richie Porta. Leopold König se posunul o jednu příčku na průběžně dvacáté místo, když na Nibaliho ztrácí 8 minut a 25 sekund. Etapu po dlouhé trápení dokončil i osamocený Andrew Talansky, který nabral ztrátu 32 minut, a nakonec se přeci jen těsně vešel do časového limitu.

11. etapa: Besancon - Oyonnax (187,5 km):

1. Gallopin (Fr./Lotto) 4:25:45 hod., 2. Degenkolb (Něm./Giant), 3. Trentin (It./Omega Pharma-Quick-Step), 4. Bennati (It./Tinkoff-Saxo), 5. Gerrans (Austr./Orica), 6. Rojas (Šp./Movistar), 7. Van Avermaet (Belg./BMC), 8. Dumoulin (Fr./AG2R), 9. Sagan (SR/Cannondale), 10. Reza (Fr./Europcar), ...23. König všichni stejný čas, 127. Bárta (oba ČR/NetApp) -18:25.

Průběžné pořadí:

1. Nibali (It./Astana) 46:59:23, 2. Porte (Austr./Sky) -2:23, 3. Valverde (Šp./Movistar) -2:47, 4. Bardet (Fr./AG2R) -3:01, 5. Gallopin -3:12, 6. Pinot (Fr./FDJ.fr) -3:47, 7. Van Garderen (USA/BMC) -3:56, 8. Peraud (Fr./AG2R) -3:57, 9. Mollema (Niz./Belkin) -4:08, 10. Van den Broeck (Belg./Lotto), ...20. König -8:25, 100. Bárta -1:26:51. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.