ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
Tour de France

Contador končí na Tour, Nibali míří za triumfem

Velikost textu:
aktualizováno 14. 7. 2014 20:42

Le Planche des Belles Filles – Chtěl útočit na Vincenza Nibaliho, namísto toho na Tour končí. Alberto Contador nezvládl prudký sjezd a ošklivě upadl, a ač se ještě snažil vrátit do závodu, po chvíli odstoupil. Contador si při pádu poranil koleno, a jak později odhalil rentgen, zlomil i holenní kost. Tour tak po konci Chrise Frooma přišla i o druhého z dvojice velkých favoritů. Jednoznačně za celkovým triumfem tak míří Vincenzo Nibali, který drtivým nástupem v závěrečném stoupání všem ujel, dojel si pro druhé etapové vítězství a po jednodenní odmlce se opět obleče do žlutého dresu pro vedoucího jezdce. 

Pro Contadora 101. Tour skončila
Pro Contadora 101. Tour skončila
Otevřít galerii
 • Pro Contadora 101. Tour skončila zdroj: ČTK/AP/ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5820/581946.jpg?1405354929
 • Vincenzo Nibali si připsal druhé etapové vítězství na Tour zdroj: ČTK/BELGA/ERIC LALMAND https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5820/581944.jpg?1405355015
 • Contador po odstoupení ze 101. Tour zdroj: Isifa/EPA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5820/581940.jpg?1405351317

Desátá etapa nabízela náročný horský dojezd, hned několik vrchařských prémií 1. kategorie, a tudíž i ideální příležitost pro Alberta Contadora zaútočit na průběžně druhého Vincenza Nibaliho. Španěl se netajil tím, že s útokem na svého největšího rivala nebude čekat do Alp, jenže všechna prohlášení a předpoklady vzaly rychle za své.  

Rodríguez na cestě za puntíkatým trikotem

Hned po startu ujela z pelotonu skupina sedmi závodníků, v níž byl i Thomas Voeckler, Chrisophe Riblon či Lieuwe Westra. Uprchlíky záhy dostihla ještě česko-slovenská dvojice Jan Bárta a Peter Sagan a s nimi i Joaquim Rodríguez, jenž vyhlásil útok na puntíkatý trikot pro nejlepšího vrchaře.

Na první vrchařské prémii dne na Col du Firstplan se o pět bodů za vítězství ve sprintu prala dvojice Joaquim Rodríguez a Thomas Voeckler, se šťastnějším koncem pro francouzského jezdce. V následném sjezdu a jediné sprinterské prémii 10. etapy neměl konkurenci Sagan, který opět zvýšil své vedení v souboji o zelený dres pro nejlepšího muže bodovací soutěže.

I na dalších čtyřech vrchařských prémiích o dílčí vítězství bojovala dvojice Voeckler s Rodríguezem, tentokrát ovšem s lepším výsledkem pro španělského jezdce, který se již v polovině závodu virtuálně oblékl do puntíkatého trikotu.

Z pelotonu se vstříc uprchlíkům se vydala pětičlenná skupina s Tonim Martinem a Michalem Kwiatkowským, který se zhruba v polovině etapy – také virtuálně  propracoval do čela celkového pořadí. Žlutý dres sice vezl Tony Gallopin a v desáté etapě tak hájila vedení stáj Lotto-Belisol, ale Gallopin rychle začal ztrácet, a tak se o tempo na čele pelotonu starala stáj Vincenza Nibaliho.

Tour je chudší o dalšího favorita

Klíčová událost dost možná celé letošní Tour se odehrála zhruba na šedesátém kilometru ve sjezdu z vrcholu Petit Ballon. Tým Tinkoff–Saxo tentokrát ve sjezdu nejel takticky na čele, aby se vyhnul pádu, a přišel zákonitý trest. Lídr stáje Alberto Contador velmi nepříjemně upadl a dlouhé minuty se nechal ošetřovat za krajnicí. Během chvilky ztratil čtyři minuty na peloton, a to vše těsně před těžkým stoupáním na Col du Platzerwasel.

K lídrovi týmu Tinkoff-Saxo se okamžitě stáhli jeho domestici, aby pomohli Contadorovi stáhnout narůstající ztrátu. Peloton nejdříve zpomalil a čekal, jak se situace kolem Contadora vyvine, skupinka uprchlíků na čele ale na nic nečekala, a zanedlouho tak zrychlil i peloton.

Španělský favorit byl očividně otřesen, měl obtíže stačit vlastním domestikům a nedařilo se mu dotáhnout zpět do pelotonu, na jehož čele aktivně pracovali jezdci Astany, tedy týmu Vincenza Nibaliho. Contador se ještě vydrápal na vrchol Col du PLatzerwasel, pak ale závod vzdal, nastoupil do týmového auta a Tour tak přišla po Chrisi Froomovi o dalšího velkého favorita na celkové vítězství.

"Než odstoupil, řekl nám, že má obrovské bolesti a už nemůže dál. Je to velká škoda, protože od začátku Tour šlo všechno dobře. Měli jsme plán a dnešní etapa se vyvíjela přesně podle našich představ. A ve zlomku vteřiny je všechno pryč," posteskl si sportovní ředitel týmu Philippe Mauduit s tím, že pád musel být pořádně tvrdý. "Mám tu jeho botu, je úplně zničená," dodal.

UDÁLOSTI DEVÁTÉ ETAPY: Toni Martin dotáhl do vítězného konce 58 kilometrů dlouhý sólový únik, připsal si své třetí etapové vítězství na Tour, ovšem první v etapě s hromadným startem, a oblékl se do puntíkovaného dresu pro nejlepšího vrchaře. Do žlutého se překvapivě oblékl Tony Gallopin, který dojel ve skupině před pelotonem a do 10. etapy vstoupí s náskokem 1:34 na dosud vedoucího Vincenza Nibaliho. Více o průběhu deváté etapy čtěte ZDE.

Nibali si to namířil za triumfem

Čelní skupinu desítky kilometrů táhl neúnavný týmový kolega Kwiatkowského Toni Martin, který zvítězil obdivuhodnou sólojízdu o den dříve v 9. etapě. Na čele pelotonu pracoval tým Astana, který nechtěl nechat odskočit polského jezdce Omegy Pharmy a riskovat ztrátu svého lídra Nibaliho na čelo celkového pořadí. Zhruba po sto kilometrech závodu tak skončil únik pro Jana Bártu, který nestačil tempu vedoucí skupiny a pohltil ho peloton.

Alberto Contador po pádu v 10. etapě odstoupil z Tour
Alberto Contador po pádu v 10. etapě odstoupil z Tour

V okamžiku, kdy Astana stáhla ztrátu pelotonu na vedoucí skupinu zhruba na dvě minuty, ale přenechala aktivitu na čele balíku jezdců jiných týmů, především Sky a Movistaru. Výkon na hranici lidských možností předváděl Toni Martin, který byl na čele i 20 kilometrů před cílem na začátku předposledního stoupání dne na Col des Chevréres. Tam dopředu vystřelil jeho týmový kolega Michal Kwiatkowski, v prudkém stoupání nastoupil a na čele s ním zůstal jen Joaquim Rodríguez, který si dojel pro dalších deset bodů na vrchařské prémii.

V posledním stoupání do cílového Le Planche des Belles Filles se rychle osamostatnil Rodríguez. Ze skupiny pronásledovatelů tři kilometry před cílem sebevědomě nastoupil Vincenzo Nibali a nikdo se s ním nedokázal udržet. Nibali během okamžiku předjel Kwiatkowského, zanedlouho překonal i Rodrígueze a dojel si pro suverénní etapové vítězství.

"Byl to perný den. Ale hlavní dík patří Michelu Scarponimu, i po pádu odvedl pro mě neskutečnou práci," chválil vítěz týmového kolegu. "A mně nohy jely, takže jsem na konci mohl předjet i Rodrígueze," dodal nadšeně Nibali, který byl přímým svědkem Contadorova konce. "Bylo to ve sjezdu, asfalt nebyl v dobrém stavu. Byl za mnou, pak mě předjel a o tři sekundy později spadl. Bylo to drsné, jeli jsme kolem šedesátky. Je mi ho líto," řekl Nibali, jenž se snaží zkompletovat tituly z Grand Tours. Z Vuelty i Gira už triumf má.

Rodríguez již závěr etapy vypustil, a tak ho předjela ještě sedmička jezdců včetně Leopolda Königa, který si připsal velmi solidní osmé místo se ztrátou padesáti vteřin na Nibaliho, a zvýšil své naděje na umístění v první desítce. Italský lídr stáje Astana se tak po jednodenní odmlce opět oblékne do žlutého dresu pro celkového lídra, aktuálně má náskok 2:23 na průběžně druhého Richieho Porta ze Sky.

Výsledky 10. etapy cyklistického závodu Tour de France:

Mylhúzy - La Planche des Belles Filles (161,5 km): 1. Nibali (It./Astana) 4:27:26, 2. Pinot (Fr./FDJ) -15, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Peraud (Fr./AG2R) oba -20, 5. Bardet (Fr./AG2R), 6. Van Garderen (USA/BMC) oba -22, 7. Porte (Austr./Sky) -25, 8. König (NetApp) -50, 9. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -52, 10. Nieve (Šp./Sky) -54, ...63. Bárta (NetApp) -16:07.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 42:33:38, 2. Porte -2:23, 3. Valverde -2:47, 4. Bardet -3:01, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -3:12, 6. Pinot -3:47, 7. Van Garderen -3:56, 8. Peraud -3:57, 9. Costa (Portug./Lampre) -3:58, 10. Mollema (Niz./Belkin) -4:08, ...21. König -8:25, 88. Bárta -1:08:26.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.