ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta
Tour de France

Martin a Gallopin, dva vítězové horské etapy ve Vogézách

Velikost textu:
aktualizováno 13. 7. 2014 19:04

Mulhouse – Tony Martin předvedl v deváté etapě výtečnou sólojízdu a vyhrál svou celkem již třetí etapu na Tour. Za ním do cíle v Mulhouse přijel Tony Gallopin, který si od Vincenza Nibaliho bere žlutý dres – jako první francouzský jezdec od roku 2011. Nibaliho Astana v dnešní etapě šetřila síly a jezdci stáje Lotto-Belisol postoupila maillot jaune.

Oslava Tonyho Martina v cíli deváté etapy
Oslava Tonyho Martina v cíli deváté etapy
Otevřít galerii
 • Oslava Tonyho Martina v cíli deváté etapy autor: David Stockman, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5818/581709.jpg?1405266905
 • Tony Gallopin v žlutém dresu na Tour de France autor: Christophe Ena, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5818/581722.jpg?1405268921
 • Fabian Cancellara a Greg van Avermaert sprintují o druhé místo autor: David Stockman, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5818/581710.jpg?1405266952
 • Vincenzo Nibali ještě ve žlutém na startu deváté etapy autor: David Stockman, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5818/581708.jpg?1405266128

Závodilo se znovu od prvních metrů, ještě v ulicích Gérardmer vystartovala skupina Rodrígueze, Vöcklera i Königa – spolu vyjeli Col de la Schlucht, avšak brzy nato je hlavní skupina pohltila. Byl to tak až další nástup, který se uchytil. Na čele jela dvojice De Marchi a Martin, za nimi následovala Rollandova skupina, o pár desítek vteřin poté skupina Rodrígueze. Na špičce pelotonu jela mezitím ostré tempo Astana a zadní části hlavního pole pořádně prosívala – ačkoliv byla otázka, zda by jim více nevyhovovalo, kdyby žlutý dres na čas převzal někdo jiný. Nejblíže k tomu byl Gallopin se ztrátou nad třemi minutami.

Martin se s De Marchim snažili a navyšovali náskok – po třech prémiích byl už více něž čtyřminutový, po čtvrté Cote de Gueberschwihr už takřka šest minut. Za nimi ve zhruba polovině tohoto odstupu následovala širší skupina pronásledovatelů, kde bylo hned pět jezdců Europcaru. Pak už následovala první jedničková prémie letošní Tour, jedenáctikilometrový Le Markstein.

UDÁLOSTI OSMÉ ETAPY: Závěrečný výstup na La Mauselaine vůbec poprvé napověděl, jak jsou na tom závodníci ve stoupání – zatímco Contador s Nibalim se víceméně drželi bok po boku (italský závodník ztratil tři vteřiny v závěru jen díky příliš těžkému převodu), ostatní ztráceli. Talansky sestřelil ve velké rychlosti sebe i ostatní, Van Den Bröck měl špatný den, nevedlo se ani Valverdemu. Na vrcholu stoupání se nakonec radoval jeden z uprchlické skupiny, domácí Blel Kadri. Více o průběhu osmé etapy čtěte ZDE.

Hned v jeho úvodu nastoupil Martin a vydal se na 58 km dlouhou časovku – propozice byly pro něho velmi slibné, "stačilo" se vyškrábat na vrchol, ve sjezdu a na rovině je německý závodník prakticky nepřekonatelný. Začalo pršet, chvílemi to vypadalo i na kroupy, Martin však k překvapení zřejmě všech dále najížděl čas na ostatní, za sebou měl poslední vrchol Grand Ballon a čekalo ho posledních 40 kilometrů. Důležitá byla situace Gallopina, který byl o několik minut ve žlutém – chce ho Astana stahovat, nebo ne?

Gallopin se pak spustil ve sjezdu, snažil se nabrat co nejvíce času – tak, aby si jako první domácí jezdec po Vöcklerovi v roce 2011 oblékl do žlutého, navíc i s vědomím zítřejšího státního svátku a jeho významu. Martin udržoval náskok před první skupinou na třech minutách a jel si pro etapové vítězství.

"Je obrovský rozdíl mezi vítězstvím v běžné etapě a v časovce. V časovce člověk dlouho čeká, aby zjistil, jestli to vyšlo. Dnešní pocit v posledních pěti kilometrech, kdy jsem věděl, že to můžu dokázat, byl neskutečný, vůbec jsem necítil bolest," řekl Martin.

André Greipel s Tonym Martinem
André Greipel s Tonym Martinem

Německý jezdec na posledních pětadvaceti kilometrech jel průměrnou rychlostí 48,93 kilometru v hodině a sílu čerpal i z fanoušků. "Byla tu spousta německých vlajek okolo trati, což mě velice motivovalo. Dnešek je jedním z nejhezčích dní, které jsem v cyklistice zažil," uvedl.

Na rovince před Mulhouse už bylo jasné, že tato etapa bude mít dva vítěze: Martina i Gallopina. První si přijel pro své již třetí vítězství na Tour, druhý pro žlutý dres, který poveze v pro Francouze velice důležitý den. Ohromující byl však hlavně výkon německého jezdce – v úniku vydržel 150 kilometrů a přejel v něm přes pět vrchařských vrcholů. V cíli jeho náskok na peloton činil takřka osm minut, navíc dostal kromě žlutého i puntíkovaný dres a také cenu pro největšího bojovníka.

Gallopin za ním dojel ve větší skupině – druhé místo bral v Mulhouse Fabian Cancellara, třetí skončil jeho konkurent z klasik Greg van Avermaet. Pět minut po nich dojel pohromadě a bez vzruchu peloton.

Ve skupině, která na vítěze ztratila sedm minut a 46 sekund, dojeli i oba Češi v pelotonu Tour Jan Bárta a Leopold König. Bártovi v celkovém hodnocení patří 99. místo, König si pohoršil o čtyři příčky a je osmadvacátý. Němečtí jezdci vyhráli pět z úvodních devíti etap. Třikrát se radoval Marcel Kittel, jednou André Greipel.

Tony Martin slaví v cíli deváté etapy
Tony Martin slaví v cíli deváté etapy
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.