ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea
Tour de France

Froome si pohlídal vítězství, Kreuziger klesl na páté místo

Velikost textu:
aktualizováno 20. 7. 2013 19:15

Annecy (Francie) – Předposlední etapa rozhodla o celkovém vítězi Tour de France. V Paříži bude zítra slavit Brit Christopher Froome. Dojezd na vrchol Semnoz obstarali tři nejlepší v celkovém pořadí závodu. Vyhrál Kolumbijec Nairo Quintana, který se tak posunul na druhou pozici, druhý dojel Joaquím Rodríguez, a zajistil si tak místo na pódiu. Jako třetí dorazil do cíle Froome. Cyklisté stáje Saxo-Tinkoff Alberto Contador a Roman Kreuziger ztratili v závěrečném stoupání na Semnoz své pozice: Španěl se propadl v celkovém pořadí na čtvrté místo, český jezdec na páté.

Chris Froome
Chris Froome

Podle očekávání byla poslední alpská etapa, která měřila pouhých 125 kilometrů, plná úniků. Od začátku se bojovalo nejen o celkové umístění, ale také o puntíkatý trikot pro nejlepšího vrchaře. Ze startovního města Annecy vyrazil nejrychleji domácí cyklista Pierre Roland. Na 15,9 kilometru dlouhém stoupání první kategorie na Mont Revard se předvedl zase nestárnoucí Jens Voigt.

Vše se však rozhodovalo v závěru, kdy na peloton čekalo stoupání dlouhé 10,7 kilometru o průměrném sklonu 8,5 procenta na Annecy-Semnoz. Právě zde přišly klíčové okamžiky, které zamíchaly s celkovým umístěním. Kreuzigerovi s Contadorem unikli Froome a hlavně Quintana a Rodríguez. Oba dokázali najet dost vteřin na Contadora a odsunuli ho mimo stupně vítězů, dosud pátý Rodríguez předstihl také Kreuzigra.

Loni Froome pomáhal Bradleymu Wigginsovi, který Tour vyhrál jako první Brit, letos na svého krajana naváže. "Dnes to bylo těžké, Rodríguez a Quintana závodili nadoraz," řekl s tím, že na Champs-Elysées už neplánuje útočit. "My jsme skončili, v neděli je čas pro sprintery," uvedl.

Roman Kreuziger hodnotí Tour de France:

"Z mé strany to byla výborná Tour. V top pět jsem na Tour nikdy nebyl. Je to třeba brát i z hlediska toho, že jsem pomáhal, byl jsem tady pro Alberta a utratil jsem v některých etapách hodně energie. Z pohledu týmu je trochu zklamání, že jsme neudrželi pódium."

Quintana si nemohl přát víc

Quintana si při své premiérové účasti na Tour zajistí titul nejlepšího jezdce pod 25 let a také puntíkovaný trikot pro vítěze vrchařské soutěže. "Nemohl bych chtít víc, mám skoro všechno. Děkuji kolegům z týmu a sportovním ředitelům, kteří mi sem pomohli," řekl první kolumbijský etapový vítěz od Mauricia Solera z roku 2007.

Kreuziger měl v průběhu etapy hned dvakrát problémy se zadním kolem, na 48. a 90. kilometru musel zpomalit a počkat na servisní vůz stáje Saxo-Tinkoff, ale pokaždé se mu podařilo dostihnout zbytek pelotonu.

Výsledky 20. etapy Tour de France

1. Quintana (Kol./Movistar) 3:39:03, 2. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -16, 3. Froome (Brit./Sky) -28, 4. Valverde (Šp./Movistar) -1:42, 5. Porte (Austr./Sky) -2:17, 6. Talansky (USA/Garmin) -2:27, 7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -2:28, 8. Gadret (Fr./AG2R) -2:48, 9. J. Hernández (Šp./Saxo-Tinkoff), 10. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) oba -2:55.

Průběžné pořadí: 1. Froome 80:49:33, 2. Quintana -5:03, 3. Rodríguez -5:47, 4. Contador -7:10, 5. Kreuziger -8:10, 6. Mollema (Niz./Belkin) -12:25, 7. Fuglsang (Dán./Astana) -13:00, 8. Valverde -16:09, 9. Navarro (Šp./Cofidis) -16:35, 10. Talansky -18:22.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.