ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír
Tour de France

Krátká etapa v Annecy rozhodne o vítězi letošního ročníku

Velikost textu:
aktualizováno 20. 7. 2013 08:47

Annecy - Poslední šanci na zvrat v letošním ročníku Tour de France má stáj Romana Kreuzigera SaxoBank-Tinkoff a její lídr Alberto Contador. Dvojnásobný vítěz "Stadé dámy" ztrácí na vedoucího Chrise Frooma ze Sky 5 minut a 11 vteřin a velice krátká předposlední etapa z Annecy tak bude zřejmě od samého začátku dějištěm mnoha úniků a pokusů o trhák. Contador a další pronásledovatelé majitele žlutého trikotu mají k dobru posledních 125 kilometrů, v nedělní závěrečné etapě už se budou tradičně předvádět pouze spurtéři.

Chris Froome v čele pelotonu
Chris Froome v čele pelotonu

Cyklisté absolvují kolem Annecy trať s nesmírně náročným profilem. Po čtyřech horských prémiích druhé a třetí kategorie je čeká 15,9 kilometru dlouhé stoupání první kategorie na Mont Revard a v závěru pak dalších 10,7 kilometru o průměrném sklonu 8,5 procenta na Annecy-Semnoz, což je stoupání té úplně nejvyšší kategorie.

Kreuziger má šanci posunout se ze čtvrtého místa na stupně vítězů. Na třetího Kolumbijce Naira Quintanu ztrácí 12 sekund, zezadu ale na něj může zaútočit Španěl Joaquím Rodríguez, jenž má manko 14 vteřin. "Jsme všichni hodně vyrovnaní. Očekávám, že o všem rozhodne až závěr posledního kopce. Je to poslední stoupání Tour a můžu slíbit, že do toho dáme celý tým všechno," řekl sedmadvacetiletý Čech.

"Roman si byl už na jaře s týmem projíždět závěrečný kopec, takže ví, co ho čeká. Na trati nechá určitě všechno, aby se popral o co nejlepší umístění. Froomovi hraje všechno do karet a může klidně dorazit do cíle s mírnou ztrátou, ale za ním bude ještě velký boj. To nahrává tomu, že poslední kopec se pojede ve sprinterském tempu. Čeká se teplota až 30 stupňů, takže na cyklisty nečeká nic jednoduchého, Romanovi ale tohle počasí vyhovuje," uvedl pro ČT Roman Kreuziger starší.

"Tour není rozhodnutá, síly ubývají všem. Quintana je při chutí, Roman Kreuziger je stále ve formě, nikdo se určitě nebude chtít smířit s dosavadními výsledky. Uvidíme, co s pelotonem provede délka etapy, za téhle situace může někdo vydržet v úniku až do konce," domnívá se cyklistický expert ČT Petr Benčík.

"Etapa je hodně otevřená a závodníci si toho jsou vědomi. Stoprocentně si myslím, že hned na začátku něco zkusí SaxoBank," tipuje další bývalý profesionál Tomáš Konečný. "Je poslední den, kdy je možné něco vymyslet, takže nevidím důvod, proč by některé týmy nemohly jet vabank. Quintana bude rozhodně chtít skončit na pódiu, takže očekávám velký souboj od začátku do konce. Očekávám velkou show," doplňuje Benčík.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.