ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita
Tour de France

Rovina přinesla nečekané drama, Cavendish slaví popětadvacáté

Velikost textu:
aktualizováno 12. 7. 2013 19:30

Saint-Amand-Montrond - V pořadí 13. etapu Tour de France vyhrál Marc Cavendish a připsal si už pětadvacáté vítězství na nejslavnějším závodě v kariéře. Z očekávaného méně zajímavého souboje sprinterů se jízda zvlněnou krajinou střední Francií změnila v překvapivou podívanou. Začalo to ztrátou druhého jezdce v celkovém pořadí Alejandra Valverdeho na hlavní peloton a vyvrcholilo nečekaným únikem v režii stáje Saxo-Tinkoff i s Albertem Contadorem a Romanem Kreuzigerem. Chris Froome ztratil ze svého náskoku na své pronásledovatele více než minutu. I šestý den v řadě pojede ve žlutém trikotu, na druhého Baukeho Mollemu má k dobru 2:28, na třetího Contadora 2:45. Kreuziger je o další tři vteřiny za Contadorem. Valverde projel cílem až devět minut a 54 vteřin za vítězem.

Marc Cavendish slaví 25. vítězství na Tour de France
Marc Cavendish slaví 25. vítězství na Tour de France

Rovinatý úsek v centrální Francii z Tours do Saint-Amand-Montrond nabídl na 173 kilometrech řadu událostí a nedošlo na očekávaný hromadný finiš celého pelotonu. Nejprve potkaly potíže s kolem dosud druhého Španěla Alejandra Valverdeho a jeho skupina rychle ztratila víc než minutu na peloton.

Na větrných úsecích nabírali propadlíci stále větší ztrátu, ale s tím se nespokojila stáj Saxo-Tinkoff s Albertem Contadorem či Kreuzigrem. Zhruba 31 kilometrů před cílem nastoupila čtrnáctka jezdců včetně šestice ze Saxa zbytku pelotonu, ve kterém zůstal i lídr závodu Froome.

Podle Kreuzigra nápad na únik vyplynul ze situace. "Na Tour to dlouho takhle na větru nikdo nerozjel. Když se pak naskytla šance nám, spíš jsme využili momentální situace. Už předtím se na větru jelo hodně ostře. Najednou jsme viděli, že se balík natahuje, že hodně lidí odpadá. Byli jsme vpředu všichni a vycítili jsme šanci. Jen jsme na sebe mrkli a jeli jsme," uvedl na svém webu.

Náskok uprchlíků na Frooma v cíli v Saint-Amand-Montrond narostl na 69 vteřin. "Bylo to jak časovka družstev. Poctivě jsme se střídali, tahali jsme i já s Albertem. Mollema a Ten Dam moc ne, protože se báli naší přesily, Cavendish a Sagan zase šetřili síly na závěr. Ale my jsme s tím počítali a vůbec to nedopadlo špatně," popsal situaci v úniku.

Čtvrteční zaváhání si ve spurtu napravil Cavendish a předčil druhého Slováka Petera Sagana a třetího Nizozemce Baukeho Mollemu. Díky pětadvacátému vítězství se vyrovnal Francouzi Andrému Leducqovi na třetím místě v tabulce počtu etapových triumfů. Tři výhry mu nyní scházejí na dalšího Francouze Bernarda Hinaulta a devět na rekordmana Eddyho Merckxe. "Tour je nejúžasnější závod na světě. Moc pro mě znamená. Když nad tím přemýšlím, chce se mi plakat," řekl v cíli.

Britský jezdec děkoval hlavně ostatním jezdcům ze stáje Omega Pharma-Quick-Step. "Můj tým jel dnes skvěle, večer si dáme nějaké šampaňské. Včera ze sebe vydali všechno a já je zklamal, chtěl jsem jim to vynahradit."

Jediný Čech v pelotonu nechtěl odhadovat, zda se jeho týmu podařilo Frooma a stáj Sky rozhodit. "Jen jsme dokázali, co jsme říkali i teď po časovce, kdy Froome zvýšil náskok. Že se nevzdáváme a budeme bojovat. Tour končí až v Paříži a stát se může cokoliv. Všichni věděli, že máme velmi silný tým, a dnes jsme to jen potvrdili," uvedl.

Valverde projel cílem až téměř 10 minut za vítězem a Kreuziger Španěla litoval. "Je to hodně nepříjemný. Když měl ten defekt, náš tým nejel, máme svědomí čistý. Chtěli jsme čekat. Ale jiní dupali. My jsme začali jet až třicet před cílem a to už bylo jasné, že Valverde a jeho lidi nemají šanci nás dojet," řekl.

Výsledky 13. etapy Tour de France

1. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step) 3:40:08, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Mollema (Niz./Belkin), 4. Fuglsang (Dán./Astana), 5. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 7. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 8. Ten Dam (Niz./Belkin) všichni stejný čas, 9. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) -6, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -9.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 51:00:30, 2. Mollema -2:28, 3. Contador -2:45, 4. Kreuziger -2:48, 5. Ten Dam -3:01, 6. Fuglsang -4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.