ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan
Tour de France

Froome ujel Contadorovi a oblékl se do žlutého

Velikost textu:
aktualizováno 6. 7. 2013 19:24

Ax-3-Domainesz – Chris Froome na nic nečekal, zaútočil hned v prvním horském dojezdu letošní Tour a na své největší soupeře si dokázal najet dost možná rozhodující náskok. Už v osmé etapě ukázal jezdec stáje Sky svou letošní dominanci a oblékl se do žlutého dresu. Froomův očekáváný největší soupeř Alberto Contador se v závěrečném kopci trápil, a ač mu ve stoupání usilovně pomáhal Roman Kreuziger, na Frooma ztratil propastných 105 vteřin.

Chris Froome se raduje z drtivého vítězství v osmé etapě Tour de France
Chris Froome se raduje z drtivého vítězství v osmé etapě Tour de France

Osmá etapa odstartovala 120 rovinatými kilometry, v závěru však byly na programu dva náročné vrcholky včetně nejvyššího bodu letošního ročníku Col de Pailhères. Netrvalo dlouho a do úniku se vydala čtveřice uprchlíků. Na čele jel i Christophe Riblon, vítěz etapy z roku 2010, která stejně jako dnes končila na Ax-3-Domainesz. Francouzský závodník stáje AG2R i před třemi lety ujel hlavnímu pelotonu a na největší favority nakonec na vrcholu udržel náskok 54 vteřin.

Uprchlíci si dokázali vyjet až desetiminutový náskok, díky aktivitě stájí Sky, Belkin a Saxo-Tinkoff ale rychle klesal. Na začátku strmého patnáctikilometrového stoupání s osmiprocentním převýšením na vrchol Col de Pailhères už zůstal na čele Riblon osamocený. Francouz si ale dokázal udržovat zhruba 1,5minutový náskok na peloton, z něhož postupně odpadávalo mnoho závodníků. Mezi nimi i jezdec ve žlutém Daryl Impey. 

Hlavní favorité se v poklidu vzájemně hlídali, pod vrcholem tak zaútočil Nairo Quintana ze stáje Movistar. Kolumbijský závodník během pár chvil předjel Riblona, který strávil před pelotonem - jenž ho zanedlouho pohltil - skoro 160 kilometrů. Quintana ztrácel před osmou etapou jen pár vteřin na Chrise Frooma, a tak tým Sky musel zvýšit tempo na čele pelotonu. Přesto si Quintana dojel s minutovým náskokem na hlavní pole pro mimořádnou horskou prémii na Col de Pailhères.

Po sjezdu už ale Quintana měl k dobru jen necelou půlminutu. Následovalo poslední osmiprocentní stoupání a do cíle v lyžařském středisku Ax-3-Domainesz zbývalo ještě osm kilometrů. Tempo diktovala stáj Sky, postupně odpadli z čelní skupiny i Andy Schleck, Joaquiam Rodriguez nebo Cadel Evans. Quintanu pět kilometrů před cílem dostihla pětice pronásledovatelů, ve které krom Chrise Frooma a Alberta Contadora zůstal i Roman Kreuziger.

Skupina ale dlouho pohromadě nezůstala, dopředu vystřelil Froome a na jeho nástup nedokázal nikdo zareagovat. Contador se viditelně trápil a jen visel za svým týmovým kolegou Kreuzigerem. "Když jsem viděl, že mu docházejí síly, bylo mi jasné, co je mou povinností. Nikdo z týmu mi ani nemusel nic říkat do vysílačky. Jsem na Tour pro Alberta a jsem přesvědčen, že v posledním týdnu, který bude rozhodující, pojede hodně dobře," uvedl Kreuziger na svém webu. 

Chris Froome: "Bylo to nervózních sedm dní, které směřovaly až k dnešku. Je úžasné, že jsem dojel první, ale také to, že Richie Porte skončil druhý. Je to splněný sen." 

Roman Kreuziger: "Čekali jsme, že Froome hned v první těžké etapě zkusí zaútočit. Dokázal něco najet, ale nedělal bych z toho tragédii. Tour je skládanka, do které musí zapadnout každý den." 

Zatímco Froome letěl do cílového kopce, Španěla dokonce předjížděli další jezdci. Chris Froome neohroženě vyhrál a již v osmé etapě si oblékl žlutý dres pro vedoucího jezdce. Alberto Contador se závěrečným stoupáním protrápil a na osmém místě dojel se ztrátou 105 vteřin. Roman Kreuziger, který v cílovém kopci pracoval právě na lídra týmu Saxo-Tinkoff a ukázal, že na Tour je ve výborné formě, dojel před Contadorem na sedmém místě se ztrátou minuty a 51 vteřin je celkově šestý. Tým Sky má nyní i druhého muže pořadí, kam se posunul dnes druhý Australan Richie Porte.

8. etapa Castres - Ax-3-Domainesz (195 km):

1. Froome (Brit./Sky) 5:03:18, 2. Porte (Austr./Sky) -51, 3. Valverde (Šp./Movistar) -1:08, 4. Mollema -1:10, 5. Ten Dam (oba Niz./Belkin) -1:16, 6. Nieve (Šp./Euskaltel) -1:34, 7. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 8. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 9. Quintana (Kol./Movistar), 10. Anton (Šp./Euskaltel) všichni -1:45.

Průběžné pořadí Tour de France:

1. Froome 32:15:55, 2. Porte -51, 3. Valverde -1:25, 4. Mollema -1:44, 5. Ten Dam -1:50, 6. Kreuziger, 7. Contador oba -1:51, 8. Quintana -2:02, 9. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:31, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -2:40. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.