ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín
Tour de France

Týmovou časovku vyhrála Orica GreenEdge, ve žlutém pojede Gerrans

Velikost textu:
aktualizováno 2. 7. 2013 19:36

Nice - Pevninskou část jubilejního 100. ročníku cyklistické Tour de France načala časovka družstev na 25 kilometrů ve středomořském letovisku Nice. S minimálním náskokem jedné vteřiny triumfovala australská stáj Orica GreenEdge před týmem Omega Pharma - Quick-Step a do žlutého trikotu se oblékl vítěz včerejší etapy Simon Gerrans. Roman Kreuziger se svou stájí Saxo-Tinkoff dojel se ztrátou 9 vteřin čtvrtý a v celkovém pořadí si polepšil na 10. místo.

Vítězná stáj Orica GreenEdge
Vítězná stáj Orica GreenEdge

Australský tým se navíc stal nejrychlejším časovkářským družstvem v historii Tour. Orica trať absolvovala průměrnou rychlostí 57,841 km v hodině. Dosavadní rekord, ovšem poznamenaný dopingem Lance Armstronga, držela stáj Discovery Channel z roku 2005 (57,324 km/h). Tehdy ale byla trať časovky téměř trojnásobně dlouhá, neboť měřila 67,5 km.

"Vůbec jsem si něco takového nedokázal představit. Je to jako sen nejen pro mne, ale i pro celý tým a spoustu lidí v Austrálii," řekl Gerrans. "Mým prvním trenérem byl Phil Anderson, který jako první Australan v historii oblékl žlutý trikot. Tím je to ještě víc mimořádné," dodal s tím, že se nyní pokusí dres pro lídra závodu alespoň pár dní udržet.

Na Azurovém pobřeží to dlouho vypadalo na triumf stáje časovkářského mistra světa Tonyho Martina. Belgický tým Quick-Step odstartoval jako druhý v pořadí a na mezičase si až do konce udržel nejlepší čas před stájí Saxo-Tinkoff a Oricou. V druhé polovině etapy ale Australané zabrali a smazali třísekundovou ztrátu z 13. kilometru.

"Prohrát takový závod o necelou sekundu je velké zklamání. Po nezdarech z minulých dnů bychom úspěch hodně ocenili," prohlásil Martin, jenž jede od pádu v úvodní etapě s rozsáhlými odřeninami. 

Před Kreuzigrův tým se v závěru ještě prosadil britský Sky s velkým adeptem na celkové vítězství Chrisem Froomem. Ten je nyní v průběžném pořadí sedmý s odstupem tří sekund za Gerransem. Lídr Saxo-Tinkoff Alberto Contador ale ztratil na svého velkého konkurenta Frooma nečekaně pouze 6 vteřin.

"Bylo to hodně dobré. Počítal jsem, že budeme v první pětce. Ráno jsme si byli celou trasu projet a tušili jsme, že to bude hodně rychlé a vyrovnané. Ale že až tak rychlé, tomu skoro nikdo nevěřil. Vždyť tu druhou půlku jsme letěli pořád průměrem přes šedesát," pochvaloval si Kreuziger.

Tour de France - 4. etapa: časovka družstev v Nice (25 km):

1. Orica GreenEdge 25:56, 2. Omega Pharma - Quick-Step -1, 3. Team Sky -3, 4. Saxo-Tinkoff -9, 5. Lotto, 6. Garmin oba -17, 7. Movistar -19, 8. Lampre -25, 9. BMC Racing -26, 10. Kaťuša -28.

Průběžné pořadí: 1. Gerrans (Austr./Orica) 12:47:24, 2. Impey (JAR/Orica), 3. Albasini (Švýc./Orica) všichni stejný čas, 4. Kwiatkowski (Pol./Quick-Step), 5. Chavanel (Fr./Quick-Step) všichni -1, 6. Boasson Hagen (Nor./Sky), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Porte (Austr./Sky) všichni -3, 9. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff), 10. Kreuziger (Saxo-Tinkoff) oba -9.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.