ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav
WIMBLEDON

Berdych je krok od finále Wimbledonu, poslední překážkou je ale neoblíbený Federer

Velikost textu:

Londýn - Tomáš Berdych je před branami finále Wimbledonu. Poslední soupeř před postupem do závěrečného kola je však zřejmě tím nejtěžším - ve formě hrající legenda Roger Federer, sedminásobný vítěz londýnského grandslamu. Pokud by však Berdych přes Švýcara postoupil, zopakoval by se scénář z roku 2010, kdy na cestě do finále také vyřadil Federera i Djokoviče. On-line reportáž z utkání Tomáš Berdych - Roger Federer sledujte na webu ctsport.cz ihned po skončení prvního semifinále Sam Querrey - Marin Čilič, které začíná ve 14 hodin.

Roger Federer (vlevo) a Tomáš Berdych
Roger Federer (vlevo) a Tomáš Berdych

Pětatřicetiletý Federer letos hraje po loňské půlroční pauze impozantně a vyhrál 29 z 31 zápasů. Ovládl grandslamové Australian Open a přidal tituly v Miami, Indian Wells a na trávě v Halle. "Dneska asi není lepšího hráče. Má velkou formu a má toho hodně za sebou. Bude to velký zápas," těšil se o čtyři roky mladší Berdych.

Dlouholetý nejlepší český hráč, který je ve svém třetím wimbledonském semifinále, za sebou naopak nemá nejlepší sezonu. Žádný titul nevyhrál a spojení se superkoučem Goranem Ivaniševičem se neosvědčilo. Ve Wimbledonu ale Berdych vypadá uvolněně a hraje za pomoci servisu a forhendu velmi dobře.

"Je jedno, jestli proti stojí Novak, Roger nebo soupeř v prvním kole. Vždycky je důležité, abych věřil sám sobě, své hře a tomu, co dělám," řekl Berdych. Se sedminásobným vítězem Wimbledonu má nelichotivou bilanci 6:18. Na trávě hráli třikrát. První dva duely vyhrál Švýcar a naposledy v roce 2010 uspěl ve Wimbledonu český tenista. Tehdy si zahrál své jediné grandslamové finále.

přehrát video
Berdych narazí na Federera, který neprohrál ani set

Shodou okolností porazil po sobě právě Federera a pak Djokoviče. "Teď je to obráceně a bylo by skvělé, kdyby to zase klaplo. A Rafa už v soutěži není, takže by to mohlo být zajímavé," připomněl Berdych, že jeho přemožitel z finále v roce 2010 Španěl Rafael Nadal tentokrát vypadl v All England Clubu již v osmifinále.

Srovnávat svoji formu tehdy a teď nechtěl. "To je těžká věc. Utekla spousta let. Leccos se změnilo. Mám mnohem víc zkušeností," uvedl. S Federerem hrál letos dvakrát. Prohrál jasně na Australian Open a také v Miami, kde nevyužil mečbol.

"V Austrálii jsem nehrál špatně, ale neměl jsem absolutně šanci. V Miami jsem set a půl taky neměl šanci a pak jsem měl najednou mečbol. To byl perfektní obrázek, co s ním je potřeba hrát," řekl Berdych.

K povedenému zápasu v Miami, který málem otočil, se ale nechtěl vracet. "Není potřeba to nějak pitvat a hledat zázrak, který tam není. Chci se soustředit sám na sebe a věřit tomu, co mě dostalo do téhle pozice. To je nejdůležitější," zopakoval.

Na zápas se připravoval tradičním hodinovým tréninkem na přilehlých dvorcích Aorangi. Šlo především o rutinu. "Zahrát si a lehce se zpotit. Turnaj je rozehraný, běží a není potřeba do toho extrémně zasahovat," konstatoval Berdych.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.