ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Finále Wimbledonu

Británie má vítěze Wimbledonu. Murray ukončil 77 let dlouhé čekání

Velikost textu:
aktualizováno 7. 7. 2013 18:58

Londýn - Andy Murray dnes dokonal to, co se nepovedlo žádnému britskému tenistovi od roku 1936 - vyhrát nejstarší, nejslavnější a hlavně domácí grandslam. Ve finále Wimbledonu světová dvojka a svěřenec Ivana Lendla porazila světovou jedničku Novaka Djokoviče ve třech setech 6:4, 7:5 a 6:4.

Andy Murray těsně po vítězství na Wimbledonu
Andy Murray těsně po vítězství na Wimbledonu

On-line přenos (ukončen):

0:0

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu z finále Wimbledonu, kde se utká největší domácí tenisová naděje Andy Murray se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Oba tenisté vcházejí na kurt.

0:0

Oba hráči spolu odehráli osmnáct vzájemných zápasů. Djokovič jich vyhrál více - jedenáct. Jediný vzájemný souboj na trávě však opanoval Andy Murray, a to loni v semifinále olympijského turnaje po setech 7:5 a 7:5.

0:0

Djokovič začíná na podání.

0:0

Hned první bod získal domácí tenista, dlouhou výměnu ukončil aut Djokoviče.

0:0

0:30, další aut Djokoviče, tentokrát forhendem na druhou stranu dvorce.

0:0

0:40, Djokovič znovu zahrál do autu, Murray má tři brejkboly.

0:0

Djokovič první brejkbol odvrací přímým bodem z podání.

0:0

Murray dokázal doběhnout dva velmi těžké míčky, poté, co se ubránil Djokovičově smeči, však zahrál forhend do pásky. 30:40.

0:0

Shoda. Djokovič výborně nechal uběhat Murrayho údery do všech stran dvorce, britský tenista poté zahrál křižný forhend mimo kurt.

0:0

Bod z druhého podání pro Djokoviče, Murray zahrál poměrně jednoduchý forhend do sítě. Výhoda pro Srba.

1:0

Djokovič se dokázal pěti vyhranými výměnami v řadě dostat z nepříznivého stavu 0:40 a ovládl první hru. Murrayho úder zastavila síť.

1:0

Murray vede 15:0, Djokovič zahrál čopovaný bekhend do sítě.

1:0

Murrayho přímý bod po druhém podání, Djokovič umístil křižný bekhend těsně za čáru.

1:0

První eso v utkání, 40:0.

1:0

Skvělý křižný forhend od Djokoviče, Murray míček doběhl, ale zahrál jen do sítě.

1:1

Druhé eso Murrayho v utkání ukončuje hru.

1:1

Skvělý vítězný forhend po čáře od Djokoviče, 15:0.

1:1

Nečekaný stopbal Djokoviče po returnu, míček se však sklouzl po pásce a skončil v autu. 15:15.

1:1

Výborná vyčkávací obranná hra od Murrayho, další dlouhá výměna - 24 úderů - a Djokovič zahrál těsně za základní čáru. 15:30.

1:1

Dobrý tlak od Djokoviče, Murray nedokázal umístit čopovaný bekhend do dvorce. Třicet oba.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » 

Podle skóre by se mohlo zdát, že se Andy Murray ke svému vítězství propracoval po překvapivě snadném průběhu utkání. Novak Djokovič nebyl ve své nejlepší formě, hodně chyboval a nedokázal se dostat do tempa. Přesto jeho standard hry byl neuvěřitelně vysoký a bylo by nepřesné hodnotit zápas jako selhání Novaka Djokoviče. Murray v sobě ale našel spoustu odhodlání a energie i ve zdánlivě nepodstatných momentech a při velkém horku na centrálním kurtu All England Clubu.

Nebylo to typické utkání na trávě - výměny byly nezvykle dlouhé, oba tenisté vyčkávali s vítěznými údery či čekali na chyby svého soupeře. První brejk přišel záhy, již za stavu 1:1 se Murraymu podařilo vzít Djokovičovi podání. Světová jednička však tento kousek svému soupeři vrátila hned v další hře a srovnala na 2:2. Murray však přesto čistou hrou obral Djokoviče o podání znovu a svou výhodu si již do konce setu uhájil.

Murrayho taktika pro zápas byla velmi účinná a v klíčových statistikách byl skotský hráč lepší. Zahrál dvakrát více es, získal větší procento míčů po prvním, a nakonec i druhém podání, měl méně nevynucených chyb, na druhou stranu ale zaznamenal i o poznání více vítězných úderů. Djokovič tak musel zkoušet svou hru proměňovat, aby nebyla předvídatelná. Srb zkoušel například stopbaly, z nich však vyhrál jen hrstku bodů, až na jedinou výjimku se totiž Murray snažil vše dobíhat a pokoušel se často úspěšně o prohozy.

Andy Murray - vítěz Wimbledonu 2013
Andy Murray - vítěz Wimbledonu 2013

Britský tenista na rozdíl od dosavadního průběhu Wimbledonu, kdy nepodal tak soustředěné a vyrovnané výkony jako dnes, věděl, co proti svému protivníkovi hrát, a příliš nechyboval. Přednosti Djokovičovy hry dokázal do značné míry utlumit - skvěle returnoval, takže srbský hráč Murrayho nedržel tolik pod tlakem a nedařilo se mu jej nechat běhat tak, jak by si pravděpodobně sám přál. Djokovičovy pokusy o vítězné údery končily často v autu či v síti, anebo byly nepřesvědčivé.

Kromě toho Murray neměl téměř žádnou hluchou pasáž plnou chyb - nejblíže k ní měl v průběhu druhé sady, kdy prohrával 1:4. Následně však i za velké podpory publika otočil na 5:4 a druhou sadu ukončil esem. Ve třetím setu vedl již 2:0, když hned první podání svému soupeři sebral. Djokovič však prokázal skvělou bojovnost a otočil na 4:2 - Murray se však nedal a znovu zvrátil čtyřmi vítěznými hrami v řadě skóre na svou stranu.

Získat poslední bod nebylo jednoduché, bylo to však poměrně symbolické pro nekonečné britské čekání. Murray vedl na svém podání již 40:0 a diváci na centrálním kurtu se již zjevně nemohli dočkat konce utkání. Djokovič však dokázal dovést hru do shody. Srbský hráč měl i několik brejkbolů, nakonec však po čtyřech shodách kapituloval a Andy Murray se mohl jen nevěřícně radovat ze svého prvního titulu na Wimbledonu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.