ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
Wimbledon

Berdych prošel do čtvrtfinále, utká se s Djokovičem

Velikost textu:
aktualizováno 1. 7. 2013 22:31

Londýn - Tomáš Berdych předvedl v osmifinále Wimbledonu zatím svůj nejlepší tenis na turnaji a porazil Australana Bernarda Tomica 7:6, 6:7, 6:4 a 6:4. Nejlepší český tenista tak míří do čtvrtfinále, kde se utká se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Srbský hráč v souběžně hraném utkání porazil Tommyho Haase ve třech setech 6:1, 6:4 a 7:6.

Berdychova vítězná radost
Berdychova vítězná radost

On-line přenos (ukončen):

0:0

Dobrý den, vítáme vás u textového on-line přenosu z osmifinálového utkání Wimbledonu mezi Tomášem Berdychem a Bernardem Tomicem. Mladý australský talent bude pro Berdycha dosti odlišným soupeřem, než jakým byli jeho dosavadní oponenti. 59. hráč světového žebříčku ATP na rozdíl od Berdychových předchůdců nestaví úplně svou hru na silném podání a razantních úderech. Místo toho má vynikající čopovaný bekhend, jeho tenisový styl je trpělivější a nepředvídatelnější. Bude zajímavé, jak se s tím Berdych vyrovná vzhledem k tomu, že podobným způsobem dokázal českého tenistu frustrovat a nakonec i vyřadit v prvním kole French Open Gaël Monfils. Pokud by Berdych dokázal postoupit do čtvrtfinále, narazil by na jednoho z dvojice Novak Djokovič - Tommy Haas.

0:0

Tomic začíná na podání, vede 30:15.

0:1

Velmi rychlý průběh hry, Tomic začal poměrně přesvědčivě dobrým podáním, ukázal však při své hře i trpělivost a výborné prohazování.

1:1

Berdych zakončuje první podání, má slušný servis, nutí Tomice k chybám.

1:2

Tomic drtí Berdycha na svém podání, vychází mu první servis a Berdych jen těžko reaguje.

1:2

Ukázka mezi tím, jak se Berdychova hra mění v závislosti na podání, v rozmezí dvou gemů. Nejdřív český tenista musel přes druhé podání, vyšel příliš brzo na síť a Tomic jej prohodil, poté Berdych zahrává eso.

2:2

Hra pro Berdycha, cesta k vítězným bodům vede kromě dobrého podání i přes delší výměny, při kterých je Berdych trpělivý. Tomic totiž příliš často chybuje.

2:3

Tomic naprosto s přehledem, nízký nadhoz a podání ven z kurtu Australanovi vynáší rychlé vítězství ve hře. Na takový servis se reaguje těžko kterémukoliv tenistovi na světě.

2:3

Berdych je však zatím také velmi přesvědčivý. Začíná esem, poté zahrává vítězný úder po returnu Tomice. 30:0.

3:3

40:0, další nevynucená chyba Tomice. A následně eso od Berdycha. Čistá hra. Takový průběh Berdych musí udržovat celý zápas, pokud chce vyhrát.

3:3

Nádherná výměna, na úder mezi nohama zády k síti od Tomice je však Berdych připraven. Tomic následně zahrává eso a poté bod z podání. 30:15.

3:3

Druhý servis Tomice, Berdychův vítězný return.

3:3

První brejkbol Berdycha po nevynucené chybě Tomice, ten však poté zasazuje další eso. Shoda.

3:3

Eso, poté ovšem Berdych zahrává vynikající stopbal. Tomic nestačí dobíhat a zkoncentrovat se k dobrému úderu, zahrává do sítě.

3:3

Berdych výborně vyčkává, ví, že Tomic dělá hodně nevynucených chyb. Další brejkbol.

3:3

Tentokrát však Berdych po dlouhé době vyhrál delší výměnu. A následně Tomic získává bod z podání. Výhoda pro Australana.

3:4

A další bod z podání a Tomic vede 4:3.

3:4

Bod z podání, další delší výměna a nevynucená chyba Tomice. 30:0

4:4

Čistá hra pro Berdycha. Dlouhá výměna a aut Tomice, poté bod z podání pro Berdycha. Zatím velmi jednoduchá záležitost pro českého tenistu na svém podání, v momentě, kdy Tomicovi nebude takovou měrou vycházet první servis, bude mít Berdych prostor pro brejk.

4:4

Bod z podání, vynikající prohoz a aut Berdycha, avšak poté znovu dvě nevynucené chyby Tomice a skvělý křižný prohoz zase z Berdychovy strany. Shoda.

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 » 

Tomáš Berdych v osmifinále Wimbledonu neměl jednoduchou práci, přestože by se podle žebříčku ATP mohlo zdát, že Bernard Tomic, který je momentálně na 59. místě, bude jednoznačným outsiderem.

Českému tenistovi se však talentovaný dvacetiletý Australan nevzdával snadno. Oba tenisté byli v prvním setu velmi přesvědčiví na svém podání, Tomicův nízký nadhoz a tím pádem nepředvídatelný servis Berdychovi tropil potíže. Český tenista na druhé straně ovládal delší výměny, Australan kupil nevynucené chyby. Rozhodla až zkrácená hra, v níž se Tomicovi nedařilo první podání. Berdych se tak dostával k returnům a byl trpělivější.

Druhý set měl téměř totožný průběh, ovšem Berdych působil mnohem nevyrovnanějším dojmem než Tomic, který se konečně dostal do zápasu, nekazil, dobře bránil a výborně rozdával údery po celé šíři kurtu. V tie-breaku to tak najednou byl Berdych, který se příliš dral do útoku a nezachoval klid.

O výsledku tak v podstatě rozhodla třetí sada. Oba tenisté se navzájem okradli o svá podání a Tomic se dokonce na Berdychově servisu mohl dostat již do vedení 4:2, když měl dva brejkboly. Berdych byl velmi nervózní, nebyl si jistý svou hrou, poté se však dokázal zkoncentrovat a dovést hru do shody, kde srovnal na 3:3. Berdych následně ve shodě při Tomicově podání předvedl svůj nejlepší tenis na Wimbledonu, zahrál skvělý vítězný return a následně vítězný úder po čáře a do konce zápasu již nepustil Tomica do žádné příležitosti.

Český tenista tak zvítězil znovu s problémy, avšak v klíčových momentech dokázal zachovat klid, soustředil se na svou hru a vytasil se s nejlepšími údery. Zdali to však bude stačit ve čtvrtfinále na dosud výrazně těžšího soupeře, než s jakými se dosud utkal, to je otázka.

Berdych se totiž postaví světové jedničce, Novaku Djokovičovi. Srbský tenista v osmifinále porazil i přes zaváhání v koncovce třetí sady pětatřicetiletého veterána Tommyho Haase z Německa 6:1, 6:4 a 7:6. Berdych se dosud s Djokovičem utkal patnáctkrát a vyhrál pouze dvakrát, poslední vítězství si však připsal právě český tenista, a to na antuce v Římě po setech 2:6, 7:5 a 6:4.

Andy Murray na Wimbledonu
Andy Murray na Wimbledonu

Murray si poradil s Južným a utká se s Verdaskem

Veškeré očekávání britských fanoušků se bude stejně jako v minulých letech soustředit na Andyho Murrayho. Loňský finalista a druhý nasazený ve 4. kole lehce zaváhal jen ve druhém setu a Rusa Michaila Južného vyřadil za dvě hodiny a 40 minut 6:4, 7:6 a 6:1.

Svěřenec Ivana Lendla postoupil v All England Clubu do čtvrtfinále pošesté za sebou. O semifinále se utká s Fernandem Verdaskem. Španělského tenistu porazil v devíti vzájemných zápasech osmkrát.

Semifinálovou účast má poprvé v historii už nyní jistou polský tenis. Ve čtvrtfinále mužské dvouhry na sebe totiž narazí 130. hráč světového žebříčku Lukasz Kubot a 24. nasazený Jerzy Janowicz, jemuž vzdal ve 2. kole Radek Štěpánek. Posledním polským čtvrtfinalistou na grandslamovém turnaji byl v roce 1980 Wojtek Fibak.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.