ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Daviscupovou baráž v Indii odehrají Češi bez Berdycha

Velikost textu:
aktualizováno 8. 9. 2015 12:00

Praha – Čeští tenisté odehrají baráž o Světovou skupinu Davis Cupu v Indii bez Tomáše Berdycha. V týmu jsou Jiří Veselý, Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Adam Pavlásek. Složení týmu oznámil kapitán Jaroslav Navrátil pár hodin poté, co Berdych vypadl v osmifinále US Open s Francouzem Richardem Gasquetem. Uvedl, že absenci šestého hráče světa v boji o záchranu mezi daviscupovou elitou chápe a respektuje. Zápas se uskuteční 18. až 20. září v Dillí. Přímé přenosy nabídne ČT sport a náš web.

Jiří Veselý a Jaroslav Navrátil
Jiří Veselý a Jaroslav Navrátil

"Cesta do Indie by od něj (Berdycha) byla velkou obětí a riskováním výsledků v závěru sezony. Boj o Světovou skupinu je důležitý, ale je třeba mít též na paměti, jak cenné a důležité zápasy odehrál Tomáš v minulých letech, a jak přispěly ke dvěma našim vítězstvím," uvedl Navrátil na adresu daviscupového šampiona z let 2012 a 2013.

"Tomášova neúčast je samozřejmě velkou ztrátou. Je to náš první hráč, je to hráč pro dvouhru i čtyřhru. Přesto by bylo alibistické letět do Indie se skloněnými hlavami. I bez Tomáše máme natolik zkušený a silný tým, že by měl v tom těžkém prostředí uspět a Světovou skupinu vybojovat," řekl český kapitán.

Těší ho, že Berdych dopředu slíbil účast v příštím ročníku. "Doufám, že hlavně budeme hrát první Světovou skupinu. Pomůže nám v prvním i druhém kole," uvedl Navrátil.

Na tom, že Berdych baráž vynechá, se s ním a manažerem Miroslavem Černoškem dohodl v noci na dnešek. "Tomáše po US Open čeká velmi náročný konec sezony. Usiluje o sedmou účast na Turnaji mistrů v řadě, což je sportovně nesmírně cenná a prestižní záležitost, od které se odrazí celá sezona 2016. Proto jsme si zavolali a společně nahlas vyslovili to, na co zřejmě všichni v duchu mysleli, totiž že Tomáš v dané konstelaci do Indie nepoletí," uvedl Černošek.

"Tomáš v minulých letech udělal pro daviscupový tým mnoho a výrazně přispěl ke dvěma vítězstvím, proto má nyní plné právo na to soustředit se na své potřeby. Již proto, že letošní rok velmi dobře začal a všichni mu přejeme, aby ho ještě úspěšněji skončil. K potřebnému úspěchu by cesta do Indie v žádném případě nepřispěla," dodal Černošek.

Indové nominovali už dříve. V jejich výběru nechybí dvaačtyřicetiletý Leander Paes, který doplnil v nominaci dalšího deblového specialistu Rohana Bopannu, Somdeva Devvarmana (152. ve světovém žebříčku dvouhry) a Yukiho Bhambriho (145.).

Štěpánek by měl být fit

Český tým bude hrát baráž po čtyřech letech poté, co v březnu podlehl v Ostravě v oslabené sestavě bez Berdycha a Štěpánka australským tenistům 2:3. S Indy hráli čeští reprezentanti naposledy v roce 1997, kdy je v Příbrami porazili 3:2. Papírovými favority budou i nyní, neboť Veselý (48.) i Rosol (87.) jsou v žebříčku výrazně výš než soupeři. Pavlásek figuruje na 149. příčce, Štěpánek po zdravotních problémech spadl na 285. místo.

Potíže se mu nevyhnuly ani na US Open, kde skrečoval zápas prvního kola. "Zradil ho krk, ale je v pořádku, zdravý a připravený. Samozřejmě mu chybí trochu zápasová zkušenost, ale je nesmírně důležitým a zkušeným hráčem pro tým," prohlásil Navrátil na adresu šestatřicetiletého tenisty.

přehrát video
Berdych českému daviscupovému týmu v baráži nepomůže
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.