ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Turnaj mistryň rozhodne o pozici tenisové jedničky

Velikost textu:

Dauhá (Katar) - Tenisový Turnaj mistryň letos rozhodne o světové jedničce na konci roku. Přetahovanou o dámský trůn rozřeší jednoduchá tajenka: Ta, která z dvojice Dinara Safinová - Serena Williamsová zahraje tento týden v katarském Dauhá lépe, stane se vládkyní. Ve skupinách se hraje od úterý do pátku. V sobotu jsou na programu semifinále a v neděli souboj o titul. Soutěž kvarteta nejlepších deblových párů proběhne jen o víkendu, letos bez české účasti.

Dinara Safinová
Dinara Safinová
Otevřít galerii
 • Dinara Safinová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1094/109359.jpg?1252235835
 • Serena Williamsová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1101/110028.jpg?1252502528

Do vyvrcholení tenisové sezony vstupuje jako jednička Ruska Safinová, která vedla po většinu sezony, což některé soupeřky kritizovaly, protože dosud nevyhrála žádný grandslamový turnaj. Američanka Serena Williamsová triumfovala na Australian Open a ve Wimbledonu, ale na rozdíl od Safinové hrála méně turnajů nižších kategorií.

Andrew Walker, viceprezident WTA:

"Vždycky jsme si přáli, aby se o světové jedničce rozhodlo na konci sezony. A letos to vyšlo."

V Perském zálivu dal los možná lehkou výhodu třiadvacetileté Safinové. Moskevská rodačka se v Bílé skupině střetne s loňskou jedničkou na konci roku Jelenou Jankovičovou ze Srbska, s Dánkou Caroline Wozniackou a s Victorií Azarenkovou z Běloruska. Serena Williamsová v Kaštanové skupině narazí na starší sestru a obhájkyni titulu Venus a na nebezpečné Rusky Světlanu Kuzněcovovou a Jelenu Dementěvovou.

Pokud Safinová i Serena Williamsová skončí už ve skupině, pak o jedničce rozhodnou body získané za vyhrané zápasy. Například Safinová loni na Turnaji mistryň v Dauhá třikrát po sobě prohrála. Nyní Ruska vede o 155 bodů, za každou výhru ve skupině se dává 160 bodů.

Chybět bude Clijstersová

Údajně se zvažovala divoká karta pro Kim Clijstersovou, Belgičanka se letos vrátila k tenisu a hned vyhrála US Open, ale odehrála jen čtyři turnaje a raději trénuje na další rok. "Každá z nás by ji tady chtěla vidět a je velká škoda, že chybí," řekla Kuzněcovová.

Vedle žebříčkového postavení se, jak už se stalo zvykem, hraje i o pohádkovou odměnu. Z celkové dotace 4,55 milionu dolarů získá vítězka dvouhry 1,55 milionu (v přepočtu 26,7 milionu korun). Celkem v Kataru investovali 42 milionů, aby se zde Turnaj mistryň konal tři roky po sobě, než se od sezony 2011 přesune do Istanbulu.

Venus Williamsová
Venus Williamsová
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.