ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Trest pro Mináře: Za doping stop na osm měsíců

Velikost textu:

Londýn - Český tenista Ivo Minář dostal od Mezinárodní tenisové federace (ITF) jako trest za doping při červencovém čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině zákaz činnosti na osm měsíců. Distanc mu vyprší 10. března 2010. Pětadvacetiletý Minář měl podle ITF pozitivní test ve vzorku odebraném 11. července, tedy po porážce s Juanem Martínem del Potrem v první den daviscupového duelu v Ostravě. Vzorek obsahoval zakázaný stimulant metylhexanamin.

Ivo Minář
Ivo Minář
Otevřít galerii
 • Ivo Minář autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/366/36541.jpg?1219048843

Minář se po srpnovém oznámení pozitivního testu bránil tím, že vědomě žádnou dopingovou látku nepožil. Zakázanou substanci obsahoval doplněk stravy s názvem "Tight! Xtreme". "ITF akceptovala vysvětlení pana Mináře o důvodu jeho dopingového testu," uvedla federace v prohlášení. "Podle tenisového antidopingového programu je však každý hráč osobně odpovědný za to, že se žádná nepovolená látka nedostane do jeho těla. Ať už ji obsahuje výživový doplněk nebo něco jiného," dodali představitelé ITF. 

Federace zároveň nařídila anulovat Minářovy výsledky z červencových turnajů ve Stuttgartu, Hamburku a Gstaadu, které následovaly po Davis Cupu s Argentinou. Na všech turnajích vypadl pražský rodák hned v prvním kole, nicméně na prémiích i tak vydělal celkem 11 200 eur (téměř 300 000 korun).


Porážka od Rumuna Victora Haneska v prvním kole v Gstaadu 28. července tak byla na dlouhou dobu posledním zápasem, v němž se Minář na okruhu ATP objevil. Vinou trestu přijde mimo jiné o první grandslam sezony Australian Open, finále Davis Cupu ve Španělsku a také o první kolo příštího ročníku této týmové soutěže. Distanc mu skončí tři dny po utkání v Belgii. 

Minář je čtvrtým českým tenistou v historii, jenž dostal trest za doping. Před ním měli potíže se zakázanými látkami Karel Nováček, Petr Korda a Bohdan Ulihrach, jemuž byl trest později zrušen.

Ivo Minář
Ivo Minář
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.