ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Berdych počtvrté za sebou vyhrál anketu Zlatý kanár

Velikost textu:

Přerov - Tomáš Berdych počtvrté za sebou vyhrál anketu Zlatý kanár o nejlepšího českého tenistu. Ziskem čtvrté trofeje, kterou dnes převzal na slavnostním vyhlášení v Přerově, se třiadvacetiletý daviscupový reprezentant dotáhl v pořadí nejúspěšnějších českých hráčů historie na druhou Janu Novotnou. Na rekordmana Jiřího Nováka ještě dvě trofeje ztrácí.

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych
Otevřít galerii
 • Tomáš Berdych autor: USA, zdroj: ČT24čt24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Iveta Benešová autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/178/17759.jpg?1208348446

Žádný z českých tenistů letos nedosáhl výrazného úspěchu na velkých turnajích, takže Berdychovi k obhajobě triumfu stačila i sezona, v níž se z devátého místa propadl do třetí desítky světového žebříčku. 

Po postupu do osmifinále Australian Open se blýskl na přelomu března a dubna účastí v semifinále turnaje série Masters v Miami, jenže pak si při daviscupovém čtvrtfinále s Ruskem v zápase s Nikolajem Davyděnkem poranil kotník a po měsíční zdravotní pauze dlouho hledal ztracenou formu. Našel ji až v samém závěru sezony, kdy vyhrál turnaj v Tokiu. 

O dlouholetou nadvládu mezi ženami přišla Nicole Vaidišová, která cenu pro nejlepší hráčku získávala pravidelně od roku 2004, kdy jako patnáctiletá v domácí anketě triumfovala poprvé. Dvojnásobná grandslamová semifinalistka si sice letos jako jediná z českých zástupců zahrála čtvrtfinále grandslamového turnaje ve dvouhře, ale její úspěch ve Wimbledonu byl natolik ojedinělý, že jí na úspěch v anketě nestačil. 

Mezi tenistkami získala v anketě osobností, funkcionářů, trenérů a novinářů jen devět hlasů a předstihly ji Iveta Benešová i Petra Kvitová. Vaidišová se totiž celou sezonu trápila, nepomohlo jí ani odmítnutí účasti ve Fed Cupu, ani výměna nevlastního otce Aleše Kodata v roli trenéra za Davida Felgatea. Někdejší sedmá tenistka světa rok zakončila jako 41. hráčka žebříčku WTA. 

Těsně tak udržela pozici nejlepší Češky, ale v anketě si kanára pro nejlepší tenistku odnesla Benešová. Ta se vymanila z herní krize loňské sezony a posunula se z druhé stovky světového žebříčku až na 43. pozici. Navíc byla oporou týmu při úspěšné fedcupové baráži v Izraeli. 

Díky tomu o čtyři hlasy porazila Kvitovou, které se letos podařilo prosadit mezi seniorkami. Postoupila do semifinále Roland Garros a na konci roku se vyšplhala na 44. pozici pořadí WTA, což jí vyneslo cenu za nejvýraznější posun v ženském žebříčku.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.