ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Od otce slýchávala, že čtyřhru neumí. Nyní bude z Šafářové světová jednička v deblu

Velikost textu:

Cincinnati (USA)/Praha - Ačkoli ji otec od čtyřhry v dětství odrazoval i kvůli častým zraněním, vypracovala se Lucie Šafářová mezi přední deblové hráčky a nyní se dokonce stane světovou jedničkou. Jak sama uvádí, měla zejména štěstí na spoluhráčky. S Bethanií Mattekovou-Sandsovou platí pro soupeřky za nejnebezpečnější pár na kurtech, na vrchol ji posunula při zranění parťačky Barbora Strýcová.

Radost Lucie Šafářové (vpravo) a Bethanie Mattekové-Sandsové
Radost Lucie Šafářové (vpravo) a Bethanie Mattekové-Sandsové

Na první místo pořadí čtyřhry WTA se třicetiletá Šafářová posune především díky výkonům s Bethanií Mattekovou-Sandsovou, kterou v čele vystřídá. Američanka je zraněná a výhru, po které se Šafářová posune na deblový trůn, s ní na turnaji v Cincinnati vybojovala Barbora Strýcová, s níž před rokem na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojovala bronz.

"Jsem vděčná, že mám štěstí na parťačky," řekla Šafářová. "Samozřejmě jsme toho nejvíc dokázaly s Bethanií a jedničku bychom si určitě zasloužily obě, na druhou stranu s Bárou se známe odmalička. Je krásné, že jsme spolu zažily strašně dojemné momenty. Jsem ráda, že můžu mít kolem sebe holky, se kterými se zasměju, s nimiž mě debl baví," uvedla.

Šafářovou mrzí, že se Matteková-Sandsová ve Wimbledonu zranila a stává se jedničkou na její úkor. "Zasloužily bychom si být jedničkami obě," řekla. S Američankou, která je po operaci, je často v kontaktu. "Voláme si, píšeme si. Jsem domluvená, že po Cincinnati ji pojedu navštívit, ale o tenise se moc nebavíme. Vím, jak moc ji trápí, co se jí stalo," uvedla.

Lucie Šafářová (vlevo) a Bethanie Matteková-Sandsová s trofejí pro vítěze French Open
Lucie Šafářová (vlevo) a Bethanie Matteková-Sandsová s trofejí pro vítěze French Open
Více fotek
 • Lucie Šafářová (vlevo) a Bethanie Matteková-Sandsová s trofejí pro vítěze French Open autor: David Vincent, zdroj: ČTK/AP/ https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/71/7089/708801.jpg
 • Šafářová s Mattekovou-Sandsovou po triumfu na Australian Open zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6996/699558.jpg
 • Šafářová s Mattekovou-Sandsovou slaví triumf v Australian Open autor: ISSEI KATO, zdroj: Reuters https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6996/699556.jpg
 • Šafářová a Matteková-Sandsová s trofejí po triumfu v Pekingu autor: Thomas Peter, zdroj: REUTERS https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6933/693228.jpg

Šafářová se za posun do čela žebříčku omlouvala spoluhráčce

Poté, co měla jistotu, že se stane deblovou jedničkou, Mattekové-Sandsové napsala zprávu: "Sorry, parťáku, vzala jsem ti první pozici, ale chybíš mi tu. Zasloužily bychom si ji obě, doufám, že budeš brzy zpátky." Američanka vzápětí odepsala. "Že si jedničku zasloužím, přeje mi ji a je se mnou ráda," prozradila Šafářová.

Jako jedna z mála hráček se dostala do špičky ve dvouhře i čtyřhře. V singlu si zahrála finále Roland Garros 2015 a ve stejném roce byla pátá na světě, ve čtyřhře už získala pět grandslamových vavřínů a stane se jedničkou. "Nechci to srovnávat, ale můžu s tím být spokojená," usmála se.

"Být nejlepší na světě v čemkoliv je hodně speciální, obrovský úspěch v kariéře. Páté místo na světě v singlu je ale taky velké, protože singl se bere prestižněji než debl. I když musím říct, že nevím, proč to takhle je," uvedla tenistka.

Kdysi od táty slýchala, že čtyřhru neumí a nikdy se ji nenaučí. "Jako mladá jsem byla pořád zraněná a čtyřhru vůbec nehrála, protože jsem to zdravotně prostě nevydržela. A táta mi odmalička vždycky říkal, že voleje nepotřebuju a na síť nemám vůbec chodit, že to tam neumím," smála se a dodala, že když otci nyní volala, tak od něj slyšela, že je na ni pyšný.

Česká dominance v ženském tenisu

První úspěchy ve čtyřhře měla s Anastasií Pavljučenkovovou. S Ruskou získala titul v roce 2012 a o rok později vyhrály velký turnaj v Madridu. "To byly moje první větší výkony v deblu. A pak přišlo období s Bethanií, kdy se vytvořilo naše partnerství, které bylo od prvního turnaje, kdy jsme hned vyhrály grandslam, jako úžasná jízda na horské dráze," vzpomínala na výhru na Australian Open 2015.

I ve čtyřhře využívá výhodu levé ruky a postupem času se zlepšila při hře na síti. "To sice nikdy nebyla moje parketa, ale za poslední dva roky s Bethanií jsem se voleje naučila hrát dobře a jsem komplexnější hráčka."

Šafářová se podílí na úspěšné éře českého ženského tenisu. V posledních letech reprezentantky vyhrály pětkrát Fed Cup a Karolína Plíšková je jedničkou ve dvouhře.

"Můžeme být jako Česká republika vůbec ještě pyšnější na to, čeho v tenise dosahujeme? Jednička v deblu a jednička v singlu, to je naprosto úžasné. Třeba já jsem na to fakt hrozně pyšná, že jako taková malá země máme takové úspěchy. A jsem strašně šťastná, že jsem součástí toho úspěchu. Doufám, že budoucí generace v tom budou pokračovat. Ale myslím, že to, co se povedlo teď, se bude opravdu těžko překonávat," řekla Šafářová.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.