ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Pozitivnímu dopingovému testu navzdory. Šarapovová je v ruské nominaci na OH

Velikost textu:
aktualizováno 26. 5. 2016 16:30

Moskva – Kvůli lednovému pozitivnímu dopingovému testu na meldonium během Australian Open jí hrozí až čtyřletý trest a má od té doby pozastavenou činnost. Ruská tenistka Maria Šarapovová byla přesto zařazena do ruské nominace na olympijské hry v Riu de Janeiro.

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová

Pokud devětadvacetiletá Šarapovová nakonec nebude moci v Riu startovat, doplní Světlanu Kuzněcovovou, Anastasiji Pavljučenkovovou a Darju Kasatkinovou pátá Ruska na žebříčku Jekatěrina Makarovová

"Šarapovová je v nominaci, kterou musíme nahlásit do 6. června," řekl předseda ruského tenisového svazu Šamil Tarpiščev. "O tom, jestli bude moci startovat, by se mělo rozhodnout do konce úvodního týdne na Roland Garros," dodal Tarpiščev, jenž je zároveň členem Mezinárodního olympijského výboru.

Vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička se v březnu stala první známou sportovní osobností, která oznámila, že měla pozitivní test na tuto látku. Šarapovová uvedla, že brala meldonium z lékařských důvodů deset let a nevěděla o tom, že Světová antidopingová agentura WADA lék od začátku letošního roku zařadila na seznam nedovolených prostředků. Později se objevily desítky dalších nálezů, hlavně u sportovců z postsovětských zemí.

Zatím není jasné, zda se na ni bude vztahovat částečná amnestie, kterou v dubnu vyhlásila WADA. Ta rozhodla, že nebude postihovat sportovce, pokud měli při pozitivním testu na meldonium při kontrole provedené před 1. březnem v těle maximálně jeden mikrogram na mililitr moči.

Podle generálního ředitele WADA Oliviera Niggliho ale Šarapovová prominutí trestu očekávat nemůže. Sama totiž přiznala, že nově zakázanou látku užívala i po 1. lednu, navíc jí měla v těle příliš mnoho na to, aby mohla být podle zmírněných pravidel omilostněna. I Tarpiščev minulý týden prohlásil, že její situace je špatná a že už možná hrát nebude.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.