ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
Finále French Open

Rekordman Nadal poosmé dobyl Paříž

Velikost textu:
aktualizováno 9. 6. 2013 18:00

Paříž – Rafael Nadal slaví osmý titul na Roland Garros. Tolik jich žádný hráč na jednom z grandslamů dosud nezískal. V ryze španělském finále porazil Nadal světovou pětku Davida Ferrera 6:3, 6:2 a 6:3. Pařížskou antuku si levoruký Španěl podmaňuje pravidelně od své premiéry v roce 2005, jedinou porážku mu připravil v osmifinále 2009 Švéd Robin Söderling.

Rafael Nadal poosmé šampionem na Roland Garros
Rafael Nadal poosmé šampionem na Roland Garros

"Je to pro mě vždy speciální vítězství a děkuji všem, kteří jsou tady se mnou. Měl jsem těžké chvíle v kariéře, ale rodina a moji blízcí mě podrželi. A děkuji fanouškům, kteří mi drželi palce," řekl Nadal na kurtu. "David je velký bojovník a chtěl bych mu pogratulovat. Promiň," řekl Nadal směrem ke smutnému Ferrerovi.

Nejtěžší překážku letos Nadal překonal v semifinále, v kterém v pátek porazil v pětisetovém dramatu prvního hráče světa Novaka Djokoviče. Finále s Ferrerem nebylo snadné, ale rodák z Mallorky ho podle očekávání zvládl.

Kurt Philippa Chatriera zkrápěly během celého zápasu přeháňky, ale příliš prodlev kvůli tomu nevzniklo. Nadal od začátku diktoval tempo hry a nepouštěl Ferrera do vyložených pozic. Jen jednou při svém podání zaváhal, Ferrerovi však vzal servisy tři a vyhrál 6:3. Světová pětka Ferrer tak ztratil v Paříži vůbec první set.

Bývalá jednička Nadal ve druhém setu ještě zpřesnil hru a Ferrera nutil k většímu počtu chyb. Koncovku druhé sady narušil divák, který vběhl na kurt s dýmovnicí. Bleskový zásah ochranky však zamezil výraznějšímu incidentu. Nadal vzápětí ztratil podruhé podání, ale hned si ho vzal čistou hrou zpět a vyhrál 6:2.

Třetí část začala podobně jako ta předchozí. Nadal prorazil svému tenisovému protivníkovi i kamarádovi servis, ten mu to však briskně oplatil. Ferrer se snažil bojovat až do konce, ale na Nadala se mu tradičně nedaří. Porazil ho jen čtyřikrát z dosavadních 23 vzájemných zápasů, přičemž na antuce se mu to podařilo jen v roce 2004 ve Stuttgartu. V té době však Nadalovi bylo čerstvě osmnáct let. Za dvě hodiny a 16 minut bylo hotovo.

Finále narušili odpůrci sňatků homosexuálů

Finále krátce narušili čtyři protestující, z nichž jeden odpálil světlici. Podle všeho byli součástí skupiny, jež protestovala proti nedávno schváleným sňatkům homosexuálů ve Francii. Dva do pasu nazí muži povstali v jedné z předních řad za lavičkami hráčů na konci šestého gamu druhé sady. Jeden z nich v bílé masce zapálil světlici, přeskočil hrazení a rozběhl se po kurtu směrem k Nadalovi. Byl však brzy zpacifikován členem ochranky a spolu se svým komplicem odveden.

Protestující skáče na kurt během finále French Ope...

Krátce předtím byli odvedeni z vyšších řad dvorce Philippea Chatriera dva jiní protestující, kteří vytáhli transparent s nápisem "Pomoc! Francie pošlapává práva dětí!" Dalších šest protestujících, také poloodhalených a se světlicemi, se dostalo do horní řady vedlejšího kurtu Suzanne Lenglenové. Ti zase rozvinuli nápis "Hollande, odstup". Francouzský prezident Francois Hollande v květnu podepsal zákon umožňující sňatky osob stejného pohlaví.

"O zisku osmi titulů na jednom grandslamu jsem ani nemohl snít. Bez podpory svého okolí a tvrdé práce bych tady nestál," řekl Nadal, který se letos vrátil po zranění ve velkém stylu. Loni od Wimbledonu nehrál kvůli kolenu osm měsíců, ale uzdravil se a na antuce opět drtil soupeře bezchybnou hrou a skvělým pohybem.

Čtyřhru vyhrály přemožitelky českého dua H+H

První grandslamový titul ve čtyřhře získaly ruské tenistky Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová. Ve finále porazily obhájkyně trofeje a světové jedničky Saru Erraniovou a Robertu Vinciovou z Itálie 7:5 a 6:2.

Ruská dvojice do finále postoupila po semifinálovém vítězství nad českým párem Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Šestadvacetiletá Vesninová se grandslamového titulu dočkala na čtvrtý pokus, o rok mladší Makarovová proměnila v triumf hned první finálovou účast.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.