ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín
Semifinále Fed Cupu

Kvitová nedokázala ani jednou vyhrát své podání, Italky vedou 2:0

Velikost textu:
aktualizováno 20. 4. 2013 18:29

Palermo (Itálie) - Italské tenistky jsou blízko vítězství nad českými obhájkyněmi titulu ve Fed Cupu. Po sobotních dvouhrách vedou v Palermu 2:0. Lucie Šafářová nenačala semifinále šťastně. Na výbornou obrannou hru Sary Erraniové nenašla protizbraň a prohrála snadno ve dvou setech 4:6 a 2:6. Hrdinka loňského finále v Praze proti Srbsku Šafářová utrpěla první porážku v soutěži po čtyřech zápasech. Petra Kvitová nedokázala ani jednou vyhrát svůj servis a prohrála s Robertou Vinciovou 4:6 a 1:6. České tenistky usilují o třetí triumf ve Fed Cupu po sobě. Od porážky v Římě z roku 2010 vyhrály sedm zápasů. Přímý přenos druhého dne začíná na ČT sport a našem webu v neděli v 11:10.

Kapitán Petr Pála a Lucie Šafářová
Kapitán Petr Pála a Lucie Šafářová

Zvrátit stav 0:2 se Češkám ještě nikdy nepovedlo. "Je to pořád otevřené, každá může porazit každou. Zítra je jiný den. Bude to samozřejmě těžké, ale vyhrát se určitě dá," řekl Pála. Nejprve nastoupí týmové jedničky Kvitová s Erraniovou, po nich případně dvojky Šafářová s Vinciovou.

Erraniová hrála precizní obranu, Šafářová příliš chybovala

Šafářová ani Erraniová si na začátku utkání nebyly schopny udržet vlastní podání. První servis vyhrála až po boji v šesté hře úvodní sady Erraniová. Šafářová se snažila na pomalé antuce proti dobře se pohybující Italce útočit, ale připsala si hodně nevynucených chyb a svoje podání získala jen dvakrát. Brněnská rodačka o první set usilovně bojovala a několikrát rozbouřila hlučnou skupinu českých příznivců na prořídlých tribunách okolo arény. Za stavu 4:5 při podání Erraniové dokonce Češka útočnou hrou smazala ztrátu 0:40, pátý setbol už ale neodvrátila a italská favoritka získala potřebný klid.

Subtilní Erraniová ve druhém setu ještě zlepšila obrannou hru a Šafářové se riskantní hra nedařila. Česká tenistka rychle prohrávala 0:4 a marně hledala na precizní hru Italky odpověď. Snažila se měnit rytmus hry, ale na víc než na snížení stavu na 1:4 a 2:5 to nestačilo. Sedmá tenistka světa Erraniová v aréně pro 4 500 diváků zápas v klidu dohrála a vybojovala pro domácí tým první semifinálový bod.

"Škoda, že se mi to nepodařilo dotáhnout na 5:5. Měla jsem relativně nahraný forhend, nevyšlo to. Potom mi utekl začátek druhého setu a bylo těžké se dostat zpět do zápasu," podotkla Šafářová.

Lucie Šafářová o zápasu s Erraniovou:

"Věděla jsem, že musím hodně riskovat i za cenu těch chyb, protože jinak by mi všechno vrátila. Ve druhém setu jsem možná do toho šla až moc a dělala těch chyb víc, než bylo třeba. Na druhou stranu kdybych ale přistoupila na její hru, tak je to těžké, protože v tom je ona nejlepší. Muselo by se mi to ale opravdu sejít, abych jí to pozabíjela."

"Sara hrála hodně dobře defenzivu, snažila jsem se tlačit, ale bohužel chyb bylo více než vítězných míčů," prohlásila Šafářová po zápase. Italka českou hráčku ničím nepřekvapila, na její osvědčenou hru prostě jen nestačila. "Byla dneska lepší," přiznala Šafářová.

Kvitové selhalo podání

Kvitová nastupovala pod tlakem. Aby Češky nešly do neděle s nepříznivým stavem 0:2, potřebovala oplatit Vinciové týden starou porážku z finále turnaje v Katovicích.

Zápas začal úplně stejně jako úvodní duel semifinále. Obě tenistky si opět nedokázaly udržet vlastní servis. Vinciová se zlepšovala rychleji než česká jednička a v sedmé hře první sady ve shodě dokázala jako první prolomit prokletí vlastního podání. Obloha se konečně rozjasnila a sicilské slunce přineslo štěstí domácí hráčce. Italka dokázala vyhrát i další dva servisy Kvitové a prošla až k zisku první sady v poměru 6:4. "Ze začátku jsme byly obě nervózní. Rozhodovaly maličkosti a ty já nevyužila. Myslím, že tím jsem ztratila celý zápas," řekla Kvitová.

Češka se trápila i ve druhé sadě, Vinciová dostávala dalším a dalším prolomeným podáním fanoušky do varu. Kvitová nenašla podobně jako Šafářová odpověď na strojovou hru italské soupeřky, ke konci utkání ztrácela viditelně síly a prohrála 1:6. "Ke konci zápasu jsem opravdu mlela z posledního. Doufám, že se dám přes noc trošku do kupy," uvedla.

Kapitán českého týmu Petr Pála nakonec postavil vítěznou sestavu z loňského finále i letošního prvního kola proti Austrálii. V záloze měl v Itálii ještě čerstvou světovou dvacítku Kláru Zakopalovou, ta ale nakonec vypadla z nominace kvůli silné alergii.

Itálie - ČR 2:0 po úvodním dnu

Erraniová - Šafářová 6:4, 6:2,

Vinciová - Kvitová 6:4, 6:1.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.