ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Federer: Tenisu vládnou obranáři, potřebujeme rychlejší kurty

Velikost textu:

Londýn - Tenista Roger Federer by rád zrychlil hru. Současnému bílému sportu vládnou obranáři v čele se Srbem Novakem Djokovičem a Švýcar si myslí, že větší variabilita by tenisu jenom prospěla. "Trochu rozmanitosti by neškodilo a byla by větší šance útočit na elitní čtyřku hráčů," míní vítěz rekordních sedmnácti grandslamů.

Roger Federer
Roger Federer

"Všichni teď bráníme, protože to je snazší. Kdyby se hrálo někde na rychlejších a jinde na pomalejších kurtech, bylo by to zajímavější," řekl Federer po prohře ve finále Turnaje mistrů v Londýně, kde se mu "ubránil" právě Djokovič. Federer poukázal na skutečnost, že se v poslední době skoro všude hraje na podobném povrchu. "Pořadatelé chtějí ty nejlepší chránit a mít je v semifinále. Je tohle cesta? Nejsem si jistý."

Z tenisu se už dávno vytratil útočný styl servis - volej, který praktikoval například Američan Pete Sampras. Důvodem je výrazně lepší fyzická kondice hráčů, ale především nové technologie raket a právě zpomalení povrchů dvorců. Finále Turnaje mistrů bylo typickým příkladem výhry obrany nad útočným stylem. A Djokovič to po utkání sám potvrdil: "Věděl jsem, že musím vrátit každý míč, proto jsem stál o krok vzadu, byl pasivní, protože tak jsem měl šanci."

Roger Federer: "Když se zrychlí dvorec, bude obtížnější se bránit. Útočný styl je důležitější, ale na těch pomalých površích se dá jen a jen bránit. Nikdo nechce vidět výměnu o patnácti úderech, která skončí chybou. Jsem přesvědčen, že občas by rychlejší dvorec pomohl a tenis by byl zase pestřejší."

Federer je z elitní pětky jediným hráčem, který nemá hru postavenou na obraně, ale na agresivním stylu. Jinak ale Djokovič, Brit Andy Murray i Španělé Rafael Nadal a David Ferrer jsou neúnavnými běžci, kteří téměř nekazí a soupeře utahají. Trenéři navíc v současnosti jen výjimečně učí své svěřence přechod k síti. Dá se říci, že se hráči i hráčky občas sítě bojí. "Kdyby se hrálo rychleji, pomohlo by to, aby se tenisté naučili jiné věci a uvědomili si, že jít na síť není špatné, ale dobré," dodal Federer.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.