ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Češky volají ve Fed Cupu po odplatě

Velikost textu:

Praha – České tenistky si poradily v těžkém duelu prvního kola Fed Cupu s domácím Německem a s odhodláním se dívají do budoucna. V semifinále se střetnou s Itálií, které mají co vracet. Předloni ve stejné fázi soutěže odjely z Říma s drtivou prohrou 0:5, ale od té doby se vezou na vítězné vlně a loni se radovaly z celkového triumfu.

Petra Kvitová s trenérem Pálou
Petra Kvitová s trenérem Pálou

Semifinále v italské metropoli tehdy vyznělo pro výběr kapitána Petra Pály zle. Tenistky nezískaly ani set. "Bylo by lepší hrát s Itálií, abychom jim vrátily ten Řím. Dostaly jsme tam 'vylágoš'," řekla světová dvojka Petra Kvitová ve Stuttgartu po výhře nad Německem v 1. kole ještě v době, kdy nevěděla, zda bude soupeřem Itálie, nebo Ukrajina.

Kvitová loni v dubnu v Římě prohrála zápas s Flavií Pennettaovou, ale od té doby už vyhrála osm dvouher za sebou. A právě díky wimbledonské vítězce Kvitové budou Češky tentokrát určitě favoritkami. "Jako vítězky z loňska nemůžeme říct, že je nějaký zápas nehratelný. Musíme se pokusit porazit každý tým," řekla Kvitová. Češky mají proti Italkám o motivaci navíc. Ze sedmi zápasů vyšly jen třikrát jako vítězky, naposledy již v roce 1993 ve Frankfurtu, a prohrály čtyřikrát v řadě.

Povrch? Co nejrychlejší

Utkání se bude hrát 21. a 22. dubna a kapitán Pála po dohodě s hráčkami nejspíš zvolí proti vítězkám soutěže z let 2006, 2009 a 2010 rychlý povrch. "Proti Itálii co nejrychlejší, co půjde v rámci pravidel," uvažoval kapitán v Německu.

Italky měly v prvním kole nečekaně mnoho problémů s Ukrajinou, kterou doma na oblíbené antuce porazily až v rozhodující čtyřhře. "Tajemstvím našeho úspěchu byla bojovnost," uvedl italský kapitán Corrado Barazzutti na webu Fed Cupu.

Iveta Benešová ve Fed Cupu
Iveta Benešová ve Fed Cupu

Proti Češkám očekává Barazzutti mnohem náročnější souboj než s Ukrajinkami. "Čeká nás Kvitová, skvělá hráčka a světová dvojka, ale každý zápas je jiný a jsme nebezpeční pro kohokoli," věří kapitán v naději na úspěch. "Uf, a teď Češky," vzdychly Pennettaová s Robertou Vinciovou po vítězné čtyřhře. "Jsou tak silné, ale ve Fed Cupu nikdy nevíte, jak zápas dopadne. Je to určitě otevřené," řekla Vinciová.

Kvitová – hlavní faktor úspěchu, míní německý tisk

Německý tisk v komentářích k víkendovému vítězství českých tenistek sportovně přiznal, že domácí hráčky na obhájkyně titulu nestačily. Za hlavní rozdíl označil výkony jedniček obou týmů, z nichž svou úlohu mnohem lépe zvládla wimbledonská šampionka Petra Kvitová. "Jednadvacetiletá tenistka byla garantem úspěchu Češek, ačkoli při obou výhrách nepůsobila suverénně," soudil regionální Bietigheimer Zeitung. "I přes výkyvy v její hře to ale byla právě semifinalistka Australian Open, kdo představoval největší rozdíl. Bez ohledu na to, do jaké situace českou jedničku Julia Görgesová nebo Sabine Lisická dostaly, Petra Kvitová zůstala v klidu a vždycky dokázala odpovědět," dodal list.

Titulek Berliner Kurier:

"Obhájkyně z Česka byly na německé tenistky moc."

K podobným závěrům došel i Hamburger Abendblatt. "Ve Stuttgartu byly rozhodující dva faktory. Ten první se jmenuje Kvitová. Světová dvojka našla jak proti Lisické, tak v sobotu proti bojovné Görgesové v rozhodujících fázích vždy lepší řešení. Když to bylo nutné, sázela údery, jako když bičem mrská, a získávala lehké body, které její soupeřky často ztrácely," zhodnotil hru Kvitové hamburský deník.

Za druhý faktor, který rozhodl o úspěchu českých reprezentantek, označil úvodní prohru německé jedničky Lisické s českou dvojkou Ivetou Benešovou. "Nedokázala se vyrovnat s tlakem, že musí vést tým," poznamenal Hamburger Abendblatt k Lisické.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.