ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Kvitová vyhrála poprvé Zlatého kanára

Velikost textu:
aktualizováno 22. 12. 2011 12:25

Praha - Wimbledonská vítězka Petra Kvitová se den poté, co byla vyhlášena Sportovcem roku 2011, stala poprvé i královnou tenisové ankety Zlatý kanár a ukončila vládu Tomáše Berdycha. Jednadvacetiletá Kvitová vyhrála suverénně, hlas jí dalo všech 176 tipujících a stejně bezkonkurenčně se stala i Hráčkou roku. Překazila Berdychovi útok na zisk šestého "kanára", čímž by se v počtu prvenství vyrovnal Jiřímu Novákovi. Slavnostní ceremoniál se měl uskutečnit dnes v Přerově, ale kvůli státnímu smutku po úmrtí exprezidenta Václava Havla byl zrušen. Pořadatelé pouze oznámili výsledky a ocenění předají v náhradním termínu.

Petra Kvitová
Petra Kvitová

"Je to největší česká tenisová anketa, takže jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla Kvitová. "Už loni se mě ptali, kdy konečně porazím Tomáše (Berdycha), jestli budu na jeho trůn útočit. Říkala jsem, že se o to pokusím, a je to tady!" smála se letošní vítězka Wimbledonu, Turnaje mistryň a týmového Fed Cupu.

Kvitová po životní sezoně sbírá jedno ocenění za druhým. Před Sportovcem roku ČR a Zlatým kanárem se stala hráčkou roku tenisové asociace WTA a titul nejlepší tenistky získala také od Mezinárodní tenisové federace ITF. Navíc je v užších nominacích organizace Laureus na tzv. "sportovní Oscary" v kategoriích pro nejlepší sportovkyni roku a také za průlom roku. "Je to pro mě docela zvláštní. Jsem zvyklá vyhrávat trofeje na dvorci, ale ankety jsou úplně úplně jiného," řekla. Kvitová je teprve druhou ženou, která Zlatého kanára získala. Před ní to dokázala pouze Jana Novotná, čtyřnásobná držitelka ceny z let 1994–1996 a 1998.

Sedmý hráč světa Berdych vyhrál v anketě vyhlašované časopisem Tenis ve spolupráci s Českým tenisovým svazem kategorii Hráč roku.

Týmem roku se stal jednoznačně vítězný fedcupový výběr vedený kapitánem Petrem Pálou. Členka družstva Květa Peschkeová obhájila pozici deblistky a párem roku se staly vítězky Roland Garros Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou.

Kategorii postup na žebříčku ATP vyhrál Lukáš Rosol a mezi ženami v pořadí WTA Petra Cetkovská. Talenty roku jsou Patrik Rikl a Barbora Krejčíková. Na pozici nejlepšího tenisty na vozíčku se po roční pauze vrátil Miroslav Brychta.

Výsledky ankety Zlatý kanár

Zlatý kanár: Kvitová (TK Agrofert Prostějov) 176 hlasů.

Hráč roku: Berdych (TK Agrofert Prostějov) 176.

Hráčka roku: Kvitová 176.

Postup na žebříčku ATP: 1. Rosol (TK Precolor Plus Přerov) 98, 2. Štěpánek (TK Sparta Praha) 63, 3. Michalička (TK Start Praha-Topolka) 8, 4. Mertl (I. ČLTK Praha) 5.

Postup na žebříčku WTA: 1. Cetkovská (TK Agrofert Prostějov) 101, 2. Kvitová 72, 3. Krist. Plíšková (I. ČLTK Praha) 1.

Talent roku - chlapci: 1. Rikl (Sparta Praha) 77.

Talent roku - dívky: 1. Krejčíková (TK Agrofert Prostějov) 91,

Deblista roku: 1. Čermák 156, 2. Štěpánek 14, 3. Dlouhý 1.

Deblistka roku: 1. Peschkeová (TK Neridé) 152, 2. Hradecká (I. ČLTK Praha) 22.

Deblový pár roku: 1. Hradecká, Hlaváčková (I. ČLTK/TK Neridé) 133, 2. Peschkeová, Hradecká 21, 3. Berdych, Štěpánek 13, 4. Benešová, Záhlavová-Strýcová (I. ČLTK/Sparta Praha) 3, 5. Peschkeová, Kvitová a Peschkeová, Srebotniková (Slovin.) všechny 1.

Tým roku: Tým Fed Cupu.

Tenista na vozíčku: Brychta (Centrum tenisu na vozíku, Brno).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.