Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
čtvrtek 13. prosince 2018 Lucie

Na rozdíl od zápasu s Djokovičem jsem měl štěstí, přiznal Berdych

Velikost textu:
aktualizováno 24. 11. 2011 09:10

Londýn - Tomáš Berdych nestačil při odvracení mečbolu Janka Tipsareviče v utkání na Turnaji mistrů v Londýně příliš přemýšlet, ale přesto měl pocit, že volej srbského tenisty skončí za čárou. Je přesvědčen, že zatímco v pondělním zápase s Novakem Djokovičem měl trochu smůlu, tentokrát měl větší štěstí. Od pátečního závěrečného utkání ve skupině se Španělem Davidem Ferrerem očekává stejný maraton, jakými byly jeho dva dosavadní zápasy. Jistotu postupu však dává Berdychovi jen dvousetová výhra.

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych

"V pondělí (s Djokovičem) jsem měl trochu smůlu. Dnes jsem měl větší štěstí," řekl Berdych po zápase novinářům. "Tipsarevič ve třetím setu výborně servíroval. Čekal jsem na šanci a ta naštěstí přišla v tie-breaku. Na to se už nikdo zpátky ptát nebude, uvidí jen to skóre," dodal. Tipsareviče zdolal po dvou hodinách a 26 minutách 2:6, 6:3 a 7:6. Srb měl mečbol, při kterém poslal bekhendový volej do autu. Vzápětí udělal dvojchybu a nabídl tak Berdychovi mečbol. "Při jeho mečbolu jsem nestačil moc přemýšlet. Tušil jsem, že půjde na síť. Zahrál jsem obranný bekhend a zkusil ho zahrát nižší, abych mu úplně nenahrál," líčil klíčový míč Berdych, který měl dojem, že soupeřův volej půjde do autu.

"Jak jsem to zahrál, měl jsem dobrý pocit. Viděl jsem ho na síti, jak u toho jakoby stál nestál, tak jsem měl pocit, že to tam nespadne," řekl Berdych. Neznervóznilo ho ani, když si Tipsarevič vyžádal kontrolu jestřábího oka. "Nepochyboval jsem," dodal. Tipsarevič po utkání řekl, že by mečbol zahrál stejně. "Zase bych šel na síť a zahrál volej. Nejsem určitě zklamaný tím, jak jsem to zahrál," uvedl. "Ale jsem na sebe naštvaný, že jsem udělal první dvojchybu za stavu 6:6 v tie-breaku a že jsem vrátil Berdycha do utkání," litoval.

Podle Berdycha jsou takové zápasy na nejvyšší úrovni především soubojem psychiky. "V takovémhle zápase člověk nemůže řešit, jestli má lepší bekhend nebo forhend. Při mečbolu nešlo o to, že by měl špatný volej, ale o to, že to neustál, jak by chtěl, a udělal chybu," řekl. Utkání bylo do značné míry zrcadlovým odrazem pondělního souboje se světovou jedničkou Djokovičem. Rozhodovalo se také v tie-breaku, Berdych proti Djokovičovi neproměnil mečbol a nakonec prohrál. Berdych připustil, že na něm možná z počátku ležel stín pondělní trpké prohry.

"Ale spíš se mi opravdu nepovedl začátek. První míč byl tak zoufalej, že mě to zarazilo a trochu jsem se zasekl," uvedl. "Nemohl jsem chytnout rytmus, ale současně jsem cítil, že s ním mohu na kurtu vydržet dlouho, to se také ukázalo." Berdych porazil Tipsareviče i nedávno v Paříži. "Oba zápasy s ním byly výjimečné a nesmírně těžké. V Paříži jsem se kvalifikoval na Turnaj mistrů a vyhrál padesátý zápas v sezoně. A tady jsem si zachoval šance na postup," uvedl Berdych. Podobnou dřinu jako v prvních dvou zápasech očekává i s Ferrerem. "Může to být hodně dlouhé utkání a hodně podobné těm dosavadním. Ferrer je možná ještě solidnější," zdůraznil Berdych. "Teď je důležité se dát do pořádku, odpočinout si a být připraven na pátek," řekl.

Berdychovi dá jistotu postupu jen dvousetová výhra nad Ferrerem

V pátek čeká tenisty ve skupině A dramatické rozuzlení. Tomáš Berdych a Novak Djokovič svedou nepřímý souboj o postup do semifinále. Českému tenistovi dá jistotu bez ohledu na výsledek druhého zápasu pouze dvousetová výhra nad již jistým semifinalistou Davidem Ferrerem ze Španělska.

David Ferrer
David Ferrer

Jako první se v pátek na kurtu londýnské O2 Areny představí světová jednička Djokovič ze Srbska, jenž se utká s krajanem Jankem Tipsarevičem, který už po středeční porážce s Berdychem nemá šanci na semifinále. Djokovič sice podlehl Ferrerovi, ale českého tenistu porazil, má tedy lepší vzájemnou bilanci. Jakákoli Berdychova porážka s Fererrem tedy znamená pro českého tenistu konec.

Berdych má nicméně až na jednu variantu stále postup ve svých rukou. Pokud Španěla ve večerním zápase porazí, tak projde dál - až na případ, kdy Djokovič zdolá Tipsareviče ve dvou setech a Berdych ztratí sadu s Ferrerem. Všechny ostatní varianty při Berdychově výhře posouvají českého hráče dál.

Varianty postupu do semifinále ze skupiny A

Berdych postoupí:

1. Pokud Tipsarevič porazí jakýmkoli skóre Djokoviče a Berdych porazí jakýmkoli skóre Ferrera, pak Berdych vyhraje skupinu a Ferrer postoupí z druhého místa.

2. Pokud Djokovič porazí jakýmkoli skóre Tipsareviče a Berdych porazí Ferrera ve dvou setech, pak Ferrer vyhraje skupinu a Berdych postoupí z druhého místa.

3. Pokud Djokovič porazí Tipsareviče ve třech setech a Berdych porazí Ferrera ve třech setech, pak Ferrer vyhraje skupinu a Berdych postoupí ze druhého místa.

Berdych nepostoupí:

1. Pokud Djokovič porazí jakýmkoli skóre Tipsareviče a Ferrer porazí jakýmkoli skóre Berdycha, pak Ferrer vyhraje skupinu a Djokovič postoupí z druhého místa.

3. Pokud Djokovič porazí Tipsareviče ve dvou setech a Berdych porazí Ferrera ve třech setech, pak Ferrer vyhraje skupinu a Djokovič postoupí z druhého místa.

2. Pokud Tipsarevič porazí jakýmkoli skóre Djokoviče a Ferrer porazí jakýmkoli skóre Berdycha, pak Ferrer vyhraje skupinu a Djokovič postoupí z druhého místa.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.