ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Čtyři paralympionici zaběhli patnáctistovku rychleji než olympijský vítěz z Ria

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Fouad Baka dokončil během paralympijských her závod na 1500 metrů časem 3:49:59. Tedy rychleji než americký šampion Matthew Centrowitz, který pod pěti kruhy triumfoval o měsíc dříve. Alžírský atlet však soutěžil mezi handicapovanými a medaili nezískal žádnou. Hned trojice soupeřů byla totiž rychlejší. 

Abdellatif Baka (uprostřed) opanoval paralympijský závod na 1500 metrů
Abdellatif Baka (uprostřed) opanoval paralympijský závod na 1500 metrů

Baka prohrál souboj na cílové pásce s Keňanem Henrym Kirwou, o jehož bronzové radosti rozhodl až následný fotofiniš. Stříbro vybojoval pro Etiopii časem 3:48:59 Tamiru Demisse a paralympijským vítězem se stal Abdellatif Baka (3:48:29), bratr "bramborového" Fouada.

"Získat zlatou medaili bylo nesmírně náročné. Rok nebo dva jsem na sobě ustavičně pracoval a nyní jsem sklidil kýžené ovoce," prohlásil s úsměvem šťastný Abdellatif Baka.

Dvaadvacetiletý Alžířan spadá do kategorie T13 zrakově postižených. Zmíněné kategorie existují tři – T11, T12 a T13. Čím vyšší je dané číslo, tím méně závažný je stupeň postižení.

I přesto však nelze opomenout fakt, že olympijské finále bylo takticky velmi svázané, což značí zejména čas vítězného Centrowitze 3:50:00, který byl o čtyřiadvacet sekund pomalejší než světový rekord Hichama El Guerrouje a srovnatelný s nejlepším ženským výkonem všech dob Genzebe Dibabaové.

Zdroj: ČT sport, rio2016.com, www.huffingtonpost.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.