ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Paralympiáda v Riu byla zahájena, českou výpravu přivedl cyklista Ježek

Velikost textu:
aktualizováno 8. 9. 2016 11:37

Rio de Janeiro - Necelé tři týdny po skončení olympijských her byla v Riu de Janeiro slavnostně zahájena XV. letní paralympiáda. Vlajkonošem české výpravy, kterou v Brazílii tvoří 39 sportovců, byl na slavném stadionu Maracaná cyklista Jiří Ježek, s jedenácti medailemi včetně šesti zlatých nejúspěšnější český paralympionik v historii.

Zapálení ohně při zahájení XV. letní paralympiády
Zapálení ohně při zahájení XV. letní paralympiády

Her se účastní 159 zemí, mezi nimiž chybí Rusko. Vyloučením doplatilo na dopingový systém řízený státem. Start v Riu si Rusové snažili vybojovat u sportovní arbitráže CAS i u švýcarského federálního soudu, obě instance ale jejich odvolání zamítly.

Ruská vlajka se však při nástupu výprav na ploše přece jen objevila, měli ji s sebou Bělorusové. "Mohu jen poděkovat našemu běloruskému kolegovi, sportovci, jehož jméno ještě ani neznám. V této složité době ukázal, že nelze zapomínat na spravedlnost a na to, že politika by se do sportu neměla vměšovat," řekl předseda Ruského paralympijského výboru Vladimir Lukin. Událost bude mít nicméně dohru u Mezinárodního paralympijského výboru.

Bezmála čtyřhodinový ceremoniál měl motto: Srdce nezná limity a každý má srdce. Nesl se v rytmu samby, protagonisty byli například "létající" vozíčkář, který sjel ze 17 metrů vysoké rampy, proskočil kruhem a spustil jeden z velkolepých ohňostrojů, nebo tanečnice na protézách v duetu s robotem. Oheň zapálil plavec Clodoaldo Silva, jeden z nejúspěšnějších brazilských paralympioniků a držitel 13 medailí.

Oproti tradici se zahajovacího ceremoniálu nezúčastnil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Brazilským pořadatelům se omluvil kvůli účasti na pohřbu bývalého západoněmeckého prezidenta Waltera Scheela.

přehrát video
Slavnostní zapálení paralympijského ohně

V Riu je připraveno 582 medailových sad v 23 odvětvích, paralympiády se zúčastní 4350 závodníků. Oproti Londýnu přibyly kanoistika a triatlon. Pozici nejúspěšnější země obhajuje Čína, která před čtyřmi lety vybojovala 231 medailí včetně 95 zlatých.

Čeští paralympionici před čtyřmi lety v Londýně získali jedenáct medailí, dohromady jich mají na kontě už 139. Vlajkonoš Ježek přitom těsně před zahájením řešil zdravotní problémy. Hned po příletu do vesnice dostal střevní chřipku a měl žaludeční problémy.

"Takže jsem čtyřiadvacet hodin proseděl na toaletě. To mě střelilo někam jinam a musím trošku vyřešit zdraví," svěřil se šestinásobný paralympijský vítěz. Není přitom v české výpravě se zdravotními potížemi sám. "Je nás víc takových případů a i na olympiádě jsme viděli, jak s tím bojovali i naši sportovci, třeba člen čtyřkajaku Daniel Havel," připomněl Ježek. Paralympijské hry potrvají v Brazílii do 18. září.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.