ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Vrcholy 16. dne OH: Stříbrný Kulhavý, překvapení házenkářů Dánska a nahý protest

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Po 16 dnech plných soutěžení olympiáda v Riu došla svému konci. I v závěrečných čtyřiadvaceti hodinách však bylo k vidění několik velkých výkonů. Českým fanouškům udělal radost především Jaroslav Kulhavý, který v závodě horských kol získal stříbro. Nadvládu nad basketbalem znovu potvrdili Američané. O velké představení se postarali házenkáři Dánska výhrou nad obhájci z Francie. Do historie Her se zapsali i trenéři mongolského zápasníka, kteří se na protest kvůli prohře skandálně začali svlékat.

Jaroslav Kulhavý se stříbrnou medailí z OH
Jaroslav Kulhavý se stříbrnou medailí z OH

Kulhavý si dojel pro stříbro, nad jeho síly byl jen Schurter

Olympiáda v Riu skončila pro českou výpravu ziskem desíti medailí. O tu poslední se postaral Kulhavý, který při obhajobě zlata nestačil na Švýcara Nina Schurtera, jenž mu oplatil porážku z Londýna.

V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze souboje obou dlouholetých rivalů. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš ale tentokrát nedošlo. Schurter rozhodl nástupem v předposledním ze sedmi okruhů, na který už Kulhavý nedokázal zareagovat.

I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. Třetí místo obsadil Španěl Carlos Coloma.

přehrát video
Nejlepší z Ria: Den šestnáctý

Maratonu kraloval Keňan Kipchoge, překvapil Američan Rupp

Běžecký maraton vyhrál jako druhý Keňan v historii Eliud Kipchoge. Hlavní favorit závodu ovládl závěrečnou atletickou disciplínu Her v Riu v čase 2:08:44 s velkým náskokem před Etiopanem Feyisou Lilesou. Třetí doběhl Američan Galen Rupp, který před týdnem na dráze obhajoval stříbro z Londýna v běhu na 10 000 metrů, ale skončil pátý. V maratonu si spravil chuť ziskem bronzu i osobním rekordem 2:10:05.

přehrát video
Závěr olympijského maratonu - muži

Basketbalisté USA nedali Srbům šanci

Závěrečný den nabídl i několik bojů o medaile v kolektivních sportech. V basketbalu mužů potvrdili svoji dominanci hráči USA, kteří na porážku v soutěžním utkání čekají už od roku 2006. Ve finále porazili Srbsko 99:66 a triumfovali na Hrách už popatnácté z osmnácti možností. Bronz vybojovali Španělé, kteří o bod zdolali Austrálii.

přehrát video
Záznam basketbalu: Srbsko - USA (M), finále

Házenkáři Dánska sebrali Francouzům třetí radost

O velké překvapení se v mužské házené postarali Dánové. Seveřané ve finále porazili jasného favorita a obhájce titulu Francii po dramatickém průběhu 28:26, a obrali tak svého soupeře o možnost zisku třetího triumfu v řadě. Z bronzu se radovali Němci, kteří porazili Polsko 31:25.

přehrát video
Závěr finále házené Dánsko - Francie

Domácí Brazilci kralovali volejbalu, obhájci z Ruska zůstali bez medaile

Radost domácím fanouškům udělali volejbalisté Brazílie, kteří se po dvanácti letech vrátili na olympijský trůn. Ve finále porazili Itálii 3:0 po setech 25:22, 28:26, 26:24. Bez cenného kovu zůstali obhájci zlata z Londýna Rusové, kteří v souboji o bronz prohráli s Američany 2:3.

přehrát video
Záznam volejbalu: Itálie - Brazílie (M), finále

Boj zápasníků poznamenalo svlékání trenérů

Poslední zápasnická zlata získali volnostylaři Kyle Frederick Snyder z USA ve váze do 97 kg a Rus Soslan Ramonov v kategorii do 65 kg. Utkání o bronz v nižší váhové kategorii bylo poznamenáno skandálním chováním mongolských trenérů, kteří se na protest proti porážce svého svěřence na žíněnce svlékli.

přehrát video
Svérázný protest mongolských trenérů po porážce jejich svěřence
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.