ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Američan Rupp chce napodobit legendárního Zátopka. Je to výzva, říká

Velikost textu:
aktualizováno 22. 8. 2016 08:26

Rio de Janeiro - Na olympijských hrách v roce 1952 vyhrál Emil Zátopek závod na pět, deset kilometrů i maraton a až do současnosti je inspirací pro další běžce. Ti touží zopakovat výsledky legendárního vytrvalce nebo si alespoň kombinaci tří vytrvaleckých disciplín vyzkoušet. Tento sen měl i americký běžec Galen Rupp, jeho plány ale začaly nabírat trhliny už v americké kvalifikaci, ve které se nedokázal dostat do tříčlenné reprezentace na pětku.

Americký běžec Galen Rupp
Americký běžec Galen Rupp

Gavel Rupp se plány napodobit Zátopka netajil, jenže první zádrhel přišel . "Emil Zátopek byl ještě na jiné úrovni než já. Měl tři zlaté olympijské medaile, byl jedním z nejlepších atletů světa, možná ten vůbec nejlepší. Já reprezentuji USA jen ve dvou disciplínách, tak jako jemu se mi nevedlo," řekl americký vytrvalec.

Před týdnem na dráze obhajoval Rupp stříbro z Londýna v běhu na deset kilometrů, ale skončil pátý. V maratonu si americký vytrvalec spravil chuť ziskem bronzu i osobním rekordem 2:10:05. Ještě lépe absolvoval kombinaci dvou vytrvaleckých disciplín Brit Mo Farah, který vyhrál stejně jako v Londýně i v Brazílii pětku a desítku.

"Nyní je to mnohem těžší než v minulosti, možná nestartovalo tolik zemí, možná ne zemí, ale tolik dobrých kluků," řekl Farah. "Teď se běhají o dost rychlejší časy, hodně se to oproti minulosti posunulo. Vyhrát tři disciplíny je v současné době moc těžké," vysvětlil britský běžec.

přehrát video
Americký vytrvalec Rupp chce napodobit Emila Zátopka


Farah je v současnosti naprosto dominantní na pětce a desítce, své soupeře drtí stupňovaným tempem a rychlým finišem. K vyrovnání Zátopkova výkonu mu ale chybí triumf v maratonu. "Maraton už jsem zkusil a dost jsem bojoval, mám se na této trati co učit. Musím jich pár odběhnout, abych věděl, co s tím. Zatím mi chybí zkušenosti, ani na svých dominantních tratích jsem nezačínal vítězstvím, byl jsem sedmý, šestý, pak jsem se zlepšil na druhé místo a pak až vyhrával. Nešlo to samo," dodal britský rekordman.

Gavel Rupp se svého běžeckého snu ale stále nevzdává a věří, že je možné Zátopka napodobit. "Nyní je to komplikované, ale nikdy neříkej nikdy. Myslím si však, že je to opravdu těžké, teď v době specializace víme, jak jsou závodníci v každé disciplíně dobří, pak jsou i čerstvější, ale každopádně je to velká výzva," řekl na závěr Rupp.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.